BEOGRAD, Glavni problem malih i srednjih preduzeća (MSP) u Srbiji trenutno je način finansiranja opstanka, a ne ulaganje u razvoj i investicije, izjavila je danas pomoćnica ministra finansija i privrede Nina Samardžić.
Ona je na okruglom stolu o ulozi razvojnih fondova i dodatnih izvora u finansiranju sektora MSP i preduzetnika Srbije održanom u Privrednoj komori Beograda kazala da je najveća briga MSP i preduzetnika da obezbijede plate zaposlenima i da izmire obaveze prema državi.
“Rijetki su oni koji razmišljaju o proširenju i nekom razvoju”, kazala je Samardžićeva.
Prema njenim riječima, razgovori s privrednicima su pokazali da je privatni sektor najviše zainteresovan za pomoć koju bi dobijao od države, ali kako je naglasila, za to je neophodno dobro punjenje budžeta i kasnije adekvatna distribucija prikupljenih sredstava.
Ona je istakla da većina novootvorenih preduzeća u Srbiji prestane sa radom u prve tri ili četiri godine, i da je taj period ključan kada treba da im se pomogne kako bi opstali i preživjeli.
“Veoma je važno da koncipiramo šeme pomoći, jer više nemamo vremena za pogrešne poteze. Država treba što hitnije da unaprijedi poslovni ambijent, da prevaziđemo predrasude, kao i da podignemo nivo poslovnog morala”, objasnila je Nina Samardžić.
Pomoćnik ministra regionalnog razvoja i lokalne samouprave Dejan Radulović kazao je da je istraživanje pokazalo da samo pet odsto ljudi mogu biti preduzetnici.
On je podsjetio i da u Srbiji ima 330.000 privrednih subjekata, a da su dominantna mikro preduzeća. Beta