SREBRENICA, Savjetnik za privredu i razvoj u srebreničkoj opštini Ćazim Salimović rekao je da opština pokušava da podstakne investitore da nastave radove na izgradnji započetih hotelskih i banjskih kapaciteta u ovom mjestu, koji su u prekidu više od dvije godine.
“Opština je uputila zahtjev investitoru, Fabrici duvana Sarajevo, da nastavi radove i ubrza završetak izgradnje i opremanja hotela koji gradi u Srebrenici, da bi on konačno počeo sa radom i bio u funkciji”, kaže Salimović.
Izgradnja hotela sa četiri sprata i predviđenih 38 ležajeva počela je prije pet godina. Radovi na izgradnji su u tom periodu u više navrata prekidani i nastavljani.
Članovi opštinskog rukovodstva, a i građani očekuju da će nakon formiranja nove vlasti na svim nivoima u BiH biti završeni radovi i da će ovaj hotel početi da radi, jer smatraju da to zavisi i od političkih odluka i ambijenta.
Salimović kaže da bi početkom rada hotela konačno bio uređen prostor oko hotelskog objekta, zaposleno planiranih 25 radnika i da bi bio veći priliv turista i poslovnih ljudi koji bi imali i mogućnost noćenja i zadržavanja u ovom mjestu.
“Većim prilivom gostiju i njihovim dužem zadržavanjem u Srebrenici bile bi uspostavljene nove privredne veze, razvoj turizma i ekonomski oporavak ove sredine. Bio bi to impuls daljem privrednom razvoju”, smatra Salimović.
Prema njegovim riječima, opština Srebrenica apeluje da sve nadležne institucije pomognu da se prevaziđu nejasnoće o pravima korišćenja ljekovite mineralne vode Guber, kao i pitanje gradnje banjskih i hotelskih kapaciteta, te objekta za pakovanje ljekovite vode i njenog plasmana na tržište na šta se čeka već nekoliko godina.
Te objekte počelo je graditi novoformirano Akcionarsko društvo “Banja Guber”, kao kupac bivšeg turističko-banjskog kompleksa “Guber banja” i radovi su prekinuti prije dvije godine zbog problema u vezi sa pribavljanjem dozvola i saglasnosti.
“Interes ove opštine i njenih građana, a trebalo bi da bude i šire zajednice, jeste da se završe započeti objekti i da se što prije počne sa korišćenjem ljekovite vode kao prirodnog resursa, postojećih objekata i završetka onih čija je gradnja zaustavljena, a u njih su već uložena znatna finansijska sredstva”, rekao je Salimović.
On naglašava da je riječ o resursu od posebnog interesa, jer je Banja “Guber” prije posljednjeg rata donosila veliki prihod u budžet srebreničke opštine i ogromna je šteta što se to prirodno bogatstvo godinama ne koristi.
Riječ je o ekonomskoj, ali i šteti u humanom smislu, jer mnogi pacijenti nisu u mogućnosti da se liječe od nekih oboljenja, za čije liječenje najveću pomoć pruža stručna terapija Guber vodom.
Salimović je ocijenio da eksploatacija vode Guber, kao prirodnog resursa za liječenje i rehabiltaciju pacijenata, turističke namjene i za pakovanje i prodaju ljekovite vode na tržištu može da obezbijedi otvaranje oko 300 novih radnih mjesta.
“Indirektno bi bilo otvoreno mnogo više radnih mjesta u trgovini i za obezbjeđenje poljoprivrednih namirnica za spremanje hrane za goste i pacijente u tim banjskim i turističkim kapacitetima, a to dovodi do unapređenja razvoja poljoprivrede i trgovine, ali i do obezbjeđenja znatnih novčanih sredstava u opštinski budžet za opšti razvoj ovog mjesta”, zaključio je Salimović. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
koja ce budala ici na odmor u Srebrenicu? gdje si odmarao u mjestu gdje se prica da je bio genocid, tu su neki strasni zlocini bili…pravo sam se odmorio.