BEOGRAD, Sve naše kompanije, „Imlek”, „Bambi-Banat”, „Knjaz Miloš” i „Subotička mljekara”, jesu vodeće u Srbiji i regionu, pa zato za njih postoji nekoliko zainteresovanih potencijalnih kupaca, uključujući neke od najvećih i najprestižnijih multinacionalnih kompanija. S njima smo u stalnom kontaktu i pregovorima. Za kupovinu bi mogle da budu zainteresovane i neke investicione grupe, naročito u slučaju djelimične prodaje, odnosno partnerstva, što takođe razmatramo, kaže u razgovoru za „Blic” Judžin Džafi, vlasnik Investicionog fonda „Salford“, komentarišući najavu prodaje „Salfordovih“ kompanija do 2012. godine.
Da li odluka o prodaji govori da je kriza za „Salford“ i Srbiju prošla?
-Nema sumnje da globalna ekonomska kriza, koja je pogodila i Srbiju, prolazi i da smo u periodu postepenog oporavka. Uspješno smo restrukturirali naše kompanije, uspjevajući da prebrodimo teškoće i ostvarimo uspješne rezultate na konkurentnom tržištu. Opšta ekonomska situacija se popravlja, ali još nije vrijeme za opuštanje – srpska ekonomija je i dalje suočena s brojnim problemima.
Koliko vrijedi svaka od kompanija u vlasništvu Fonda?
-Ne iznosimo zvanično podatke o realnim vrijednostima. Na osnovu ostvarenih preuzimanja prehrambenih kompanija na tržištima u razvoju, čiji su rezultati prilično dobri, uvjereni smo da ćemo ostvariti vrlo primamljive ponude.
Koja kompanija će prva biti ponuđena na prodaju?
-Razmatramo različite opcije, pojedinačne prodaje kompanija, prodaje kompanija zajedno, djelimične prodaje, odnosno partnerstva ili čak inicijalne ponude akcija cjelokupne Danjub fuds grupe. Angažovali smo svjetski priznate finansijske savjetnike (Lazard i Citigroup), međunarodne pravne savjetnike (Linklaters) i najbolje srpske advokatske firme (JPM i Spasić) da nas posavjetuju o najboljim mogućnostima za prodaju.
Koliko ste uložili u Srbiji?
-U susjedne zemlje i Srbiju u posljednjih devet godina smo uložili preko 500 miliona evra.
Kako ćete investirati novac od prodaje kompanija?
-Planiramo da ponovo investiramo pozamašnu svotu novca dobijenog prodajom u Srbiji – prošlo je devet godina, dobro poznajemo region, vjerujemo u njega i sviđa nam se ono što nudi, prepoznajemo brojne mogućnosti gdje možemo svojim znanjem da doprinesemo stvaranju jakih i zdravih kompanija. Odluke koje budemo donosili zavisiće od brojnih faktora: raspoloživosti potencijala, makroekonomske i političke situacije. S obzirom na to da imamo poslovne aktivnosti i u drugim zemljama (Rusiji, Ukrajini, itd.) uzećemo u obzir najperspektivnije mogućnosti za investiranje našeg kapitala.
Koje su grane industrije u Srbiji isplative za ulaganje?
-Postoje brojni sektori s potencijalom – prehrambena industrija, nekretnine, određeni segmenti sektora telekomunikacija, energetike i poljoprivrede. A da li ćemo u njih investirati – pratićemo razvoj situacije. Blic