BEOGRAD, Direktor udruženja “Žita Srbije” Vukosav Saković izjavio je danas da Srbija ima dovoljno pšenice i da ostaje prostora da se razmotri zahtjev proizvođača hljeba da poskupi ta namirnica, ali da nema razloga da poskupljenje bude na nivou od 50 odsto, jer toliko nije poskupjela ni pšenica, ni brašno.
Saković je ocijenio da je rod pšenice bolji od očekivanog i da Srbija ima čak i za izvoz između 500.000 i 700.000 tona, što bi trebalo da smiri domaće tržište i “skine tenziju i priču o poskupljenjima”.
Saković je, gostujući na TV B92, rekao da je, sa druge strane, pšenica u svijetu poskupjela, da se domaća cijena usklađuje sa cijenom u svijetu.
Za 30 do 35 odsto naša pšenica skuplja je nego u samoj žetvi, a od skuplje pšenice proizvodi se skuplje i brašno, a od brašna i hljeb, kazao je Saković.
Prema njegovim riječima, država ima dovoljno pšenice da može da interveniše i da formira određenu cijenu i moraće da bude neka korekcija, ali to sigurno neće biti cijena koja je zatražena.
Saković je naveo da država ima pšenice u rezervama najmanje za domaću tromjesečnu ukupnu potrošnju, što znači da može intervenisati duže od šest mjeseci.
Država ima i druge mjere i tržišne i administrativne kao što su ukidanje carina i izjednačavanje domaćih cijena sa cijenama iz okruženja, ako izvoz bude prekomjeran, uvođenje određenih kvota i taksi, kaže Saković.
“Priča koja kod nas postoji o zabrani izvoza ona bi trebalo da bude posljednja mjera i samo ako je stvarno neophodna”, rekao je Saković.
Upitan o mogućnosti poskupljenja hrane zbog suše, Saković je odgovorio da je poskupljenje kukuruza u svijetu “povuklo” i poskupljenje pšenice u svijetu.
Saković je procijenio da će biti određenih poskupljenja i dodao da su se u oblasti žitarica već u najvećem dijelu i dogodila.
On je dodao da će biti i dalje malih poskupljenja, ali da ona sigurno neće biti na nivou kao u posljednjih mjesec dana. Tanjug