BEOGRAD, Ekonomisti pozitivno ocjenjuju završetak razgovora sa MMF-om, ali i ukazuju da je sad na potezu Vlada koja mora da ispoštuje preuzete obaveze.
Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin tako ističe da bi Vlada Srbije trebalo da vodi računa o realnom sektoru ekonomije i nivou zaposlenosti.
“Ono što je potrebno u ovom trenutku Srbiji su značajne investicije da bi se podigao nivo ekonomske aktivnosti”, naglasio je Đuričin, uz opasku da se u našoj zemlji “već duži niz godina troši više nego se proizvodi.”
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jurij Bajec je pozitivno ocijenio dio sporazuma između Vlade Srbije i MMF -a u kome je predviđena jednokratna pomoć najsiromašnijim slojevima stanovništva u našoj zemlji.
Bajec je protekle razgovore sa MMF-om označio kao uspješne, uz napomenu da sada predstoji Pismo o namjerama koje naša vlada treba da uputi rukovodstvu MMF-a, a u kome će i formalno prihvatiti već preuzete obaveze.
On je rekao da zamrzavanje plata i penzija i izdvajanje socijalne pomoći za ugrožene u ovom momentu ipak bolje rješenje od odmrzavanja zarada da bi se vladi ostavilo dovoljno sredstava za započete infrastrukturne projekte koji mogu da povuku razvoj i rast cijele privrede.
Profesor Ekonomskog faktulteta Ljubodrag Savić smatra da povećanje izvoza i privlačenje stranih investicija, kako je to preporučio šef misije MMF Albert Jeger, za Srbiju nije izvodljivo u kratkom vremenskom periodu, jer su na globalnom nivou investicije u bliskom razdoblju opale za više od dva biliona dolara.
Profesor Milan Kovačević ističe da je sada potrebno “još strožije razmišljati kako će da se smanji potrošnja”. Bez uravnoteženja naše potrošnje i mogućnosti privrede mi ne možemo imati održiv rast, dodao je on.
Kovačević je rekao da bi, kada je riječ o stabilnosti domaće valute i kretanju kursa, “MMF trebalo da bude malo pažljiviji” i dobro je, prema mišljenju ovog ekonomiste, što je u razgovorima vlade i Fonda zaključeno da Srbija mora očuvati nivo deviznih rezervi, uz nastavaljanje politike plivajućeg kursa dinara. Tanjug