ŽENEVA, Trgovinski predstavnik SAD Suzan Švab izjavila je da Vašington želi obnavljanje globalnih trgovinskih pregovora, nakon što je prošlog mJeseca sastanak Svjetske trgovinske organizacije (STO) na ministarskom novou završen potpunim neuspjehom.
Švabova je izjavila da bi trgovinski predstavnici nekoliko zemalja trebalo da se sastanu narednog mjeseca i ispitaju mogućnost oživljavanja trgovinskih pregovora, u okviru mehanizma STO, prenosi Rojters.
“Treba da sjednemo za sto na nivou visokih zvaničnika i da provjerimo spremnost da se krene naprijed, da se iznesu nove ideje kako bi se prevazišli neki od problema sa kojima smo se suočili u julu i nismo uspjeli da ih prevaziđemo”, rekla je Švabova.
Izjava Švabove data je uoči sutrašnje posjete Vašingtonu generalnog direktora STO Paskala Lamija, koji je minule sedmice bio u Indiji, gdje je sa tamošnjim funkcionerima takođe razgovarao o što bržem obnavljanju razgovora, sa ciljem da se postigne novi trgovinski sporzum u okviru STO.
Predsjednik Svijetske banke Robert Zelik, koji je ranije bio američki trgovinski predstavnik, takođe je podržao prijedlog za što skorije obnavljanje pregovora.
Na septembarskom skupu trebalo bi da se postigne suštinski napredak oko spornih pitanja koja već godinama postoje između najuticajnijih članica STO u vezi sa subvencijama za poljoprivredne proizvode i carinama na uvoz industrijske robe u manje razvijene zemlje.
SAD i Evropska unija do sada su uporno odbijale prijedlog Indije, Brazila i niza drugih članica STO iz grupe zemalja u razvoju, da bitno smanje subvencije svojim farmerima i liberaliziju tržište poljoprivrednih proizvoda.
Trgovinski predstavnici SAD i EU su pristali samo na ograničene ustupke. Brojni protivnici takve politike Vašingtona i Brisela navode da se iz budžeta Unije za podršku poljoprivrednim prizvođačima godišnje izdvaja više od 50 milijardi evra (približno polovina budžeta 27-članog bloka), dok za iste namjene američka vlada svake godine izdvoji preko 30 milijardi dolara.
Zelik i Lami, a i niz drugih uticajnih zapadnih zvaničnika, smatraju da se, radi postizanja konačnog dogovora o novom globalnom trgovinskom sporazumu, mora pronaći opšteprihvatljiva kompromisna formula kojom bi se zadovoljili interesi obje suprotstavljene strane u STO.
Švabova je u vezi s tim, u izjavi za američki list “Insajd ju-es trejd”, izrazila nadu da će učesnici septembarskog skupa, “prokrčiti put” za održavanje još jedne runde globalnih trgovinskih pregovora na ministarskom nivou.
SAD su još ranije najavile da će u budućim pregovorima, u okviru Doha runde trgovinskih pregovora, insistirati na većem otvaranju tržišta brzo razvijajućih ekonomija, posebno u sektoru tekstila i hemije, pri čemu su, prvenstvno, imali u vidu kinesku i indijsku privredu.
Poslovni krugovi u SAD se nadaju da bi postizanje novog globalnog trgovinskog sporazuma bitno povećalo izglede za rast plasmana američkih industrijskih i drugih proizvoda na kinesko i druga perspektivna tržišta.
Doha runda trgovinskih pregovora je, inače, dobila naziv po prestonici malenog zalivskog emirata Katar, gde je 2001. godine održan prvi ministarski sastanak STO na kome se pregovaralo o uslovima sklapanja novog globalnog trgovinskog sporazuma.
Svi pokušaji da se takav sporazum postigne, tokom proteklih sedam godina, bili su neuspješni.
Lami je prošle godine priznao da je mehanizam STO “u ozbiljnoj krizi” i da članice te organizacije sve više pribjegavaju dvostranim trgovinskim aranžmanima, jer svoje probleme ne mogu da riješe kroz mehanizam globalne trgovinske organizacije.