LONDON, Iako još nije sasvim sigurno da SAD neće upasti u novu krizu i da američke banke neće ponovo da pokleknu, antikrizne mjere američke vlade uspjele su više od očekivanog, a uz to državi donjele pristojnu zaradu, piše londonski “Ekonomist”.
Osim što je gotovo uspostavila red u kreditnoj aktivnosti, vlada predsjednika Baraka Obame na uloge kojim je spasen bankarski sektor ostvaruje i značajan prinos. Dok je Švajcarska prodajom svog udjela u UBS-u (kupljenog u akciji pomoći kada je banka bila u krizi) ostvarila zaradu od 1,1 milijarde dolara, SAD su “na papiru” za 34 odsto udela u Sitigrupi (Citigroup) trenutno 11 milijardi dolara u plusu. Istovremeno, ostale velike svjetske ekonomije koje su spasavale svoje banke dokapitalizacijom još su u minusu, prema tržišnoj vrijednosti svojih udjela, za više od 10 milijardi dolara.
Američko ministarstvo finansija je zaradilo i na reotkupu svojih uloga u banke kroz TARP program za stimulaciju domaćeg bankarskog sektora. Na 10 milijardi posuđenih Goldman saksu (Sachs) ostvarena je zarada od 23 odsto, a uz sličan profit pozajmice su vratili i Morgan Stenli (Stanley) i “Amerikan ekspres” (American Express).
SAD su, kako navodi londonski list, igrale na kartu da je tržište u panici i da će, kada strah prođe, svoju pomoć u smirivanju panike moći da naplate, i to uz pristojnu zaradu, a to se na kraju pokazalo tačnim.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
eh, da su nase drzave kupovale na nasim merzama i sad prodavale te akcije, ne bi nam trebao MMF!!
http://www.aikb.net/index.htm