BEOGRAD – Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, sinoć je saopštio da će Sjedinjene Američke Države uvesti sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva u toj kompaniji.
“Potvrđena nam je vijest da SAD uvode pune sankcije protiv NIS-a za nekoliko dana”, rekao je Vučić u emisiji na “Informer” televiziji.
Prema njegovim riječima, sankcijama se pridružuju i Britanci, što, kako je objasnio, znači da će praktično svi izbjegavati saradnju sa NIS-om. “Ne znam koliko vremena će nam ostaviti”, dodao je Vučić.
On je također napomenuo da je mislio da će sankcije doći iz Evropske unije, ali da su one zapravo stigle iz SAD-a, što bi moglo otvoriti dodatne probleme u odnosima sa Rusijom, jer je NIS pod ruskim vlasništvom.
“Probaćemo da razgovaramo sa Amerikancima. Kako sam ja dobio informaciju, odluka važi od 1. januara”, zaključio je Vučić.
Ruski Gazprom kontrolira 56,15% NIS-a, a slijedi ga Vlada Srbije s oko 30%, dok je ostatak u vlasništvu niza manjinskih dioničara.
Kroz svoje preduzeće “Jadran-Naftagas” sa sjedištem u Banjoj Luci, NIS posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju sirove nafte i gasa na teritoriji entiteta Republika Srpska. Od 2022. godine, sirova nafta iz istražnih bušotina u opštini Šamac na sjeveru BiH izvozi se u Srbiju, u sistem kompanije NIS.
Pored toga, NIS je prisutan na tržištu BiH kroz maloprodajnu mrežu benzinskih pumpi, doprinoseći snabdijevanju naftnim derivatima. Također, NIS razvija trgovinu električnom energijom i, osim u Srbiji, prisutan je na tržištima Bosne i Hercegovine, Rumunije, Slovenije i Mađarske.
NIS na tržištu Balkana upravlja mrežom od preko 400 benzinskih stanica u dva brenda – NIS Petrol i premium brend GAZPROM. U BiH posjeduje više od 30 benzinskih stanica.
Agencije
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
bravo za predsjednika uspio nas je vratit u doba sankcija
Vjerovatno će i u Republici Srpskoj biti uvedene sankcije za Rafineriju napte Brod koja je u rukama rusa a isto i za Rafineriju Ulja Modriča i Petrol Banja Luka gdje su Rusi većinski vlasnici. Takođe će se najvjerovatnije uvesti i sankcije fantomskoj firmi Optima koja je u Ruskom vlasništvu i pomoću koje izvlače pare iz ostalih firmi.