NJUJORK, Nedostatak gotovinskih sredstava i nesigurnost u karijerama razlozi su zbog kojih mladi Amerikanci čekaju duže nego ikad da bi kupili svoju prvu kuću.
Tipičan mladi Amerikanac koji započinje samostalan život, sada živi u iznajmljenom stanu šest godina prije kupovine svog prvog “krova nad glavom”, u odnosu na samo dvije i po godine podstanarskog života u ranim 1970-im, prema novoj analizi podataka o nekretninama agencije Zilou.
Amerikanac koji prvi put kupuje stan u prosjeku je star 33 godine i pripadnik je takozvane “generacije Y” (1980-1995), dok je u prethodnoj “generaciji X” (1960-1980) kupac prvog doma bio oko tri godine mlađi, prenosi agencija AP.
Taj podatak slika je trenda koji je u središtu finansijskih izazova sa kojima se suočavaju mladi: podstanarima je teško da uštede za učešće u stambenom kreditu, a pored toga mladi generalno sve kasnije ulaze u brak, planiraju porodicu i ostvaruju stabilnu karijeru.
Takve promjene su razlog zbog kog je ukupan broj vlasnika domova u SAD počeo da se smanjuje. Udio vlasnika stanova u ukupnoj populaciji pao je na 48-godišnji minimum od 63,4 odsto, pokazao je najnoviji popis američkog stanovništva.
Prosječna cijena prvog stana takođe je značajno porasla u posljednjih 40 godina i trenutno iznosi 140.238 dolara, odnosno 2,6 puta više od prosječne godišnje plate kupca takve nekretnine. Početkom 1970-ih, prvi stan koštao je 1,7 puta više od prosječne plate.
Mladi se pri kupovini stana uveliko oslanjaju na pomoć roditelja, a prošle godine je, prema podacima američke Uprave federalnih rezervi, 14 odsto kupaca stanova mlađih od 34 godine života uplaćivao depozite za stambene kredite uz pomoć porodice ili prijatelja.
Kupovinu stana mladim Amerikancima otežava i skok podstanarskih kirija, koje su prošle godine rasle gotovo dvostruko bržim tempom u odnosu na rast plata po satu.
Kao rezultat toga, veći dio primanja mladih odlazi na plaćanje kirije, a prema podacima univerziteta Harvard, čak 46 odsto podstanara starih od 25 do 34 godine izdvaja više od 30 odsto primanja za stanarinu, u odnosu na 40 odsto podstanara iz 2005. Tanjug