RIM, Ruske kontrasankcije pogodile su mašinogradnju i prehrambenu industriju, ključne grane za ekonomiju Italije – gubici su veliki pa su biznismeni veoma zabrinuti, navodi Džulio Sapeli, profesor ekonomije na Milanskom državnom univerzitetu.
On smatra da je ključni razlog činjenice da EU ide dalje sa sankcijama prema Rusiji, mada se to kosi sa njenim osnovnim ekonomskim interesima – pritisak SAD.
“Vidimo da se poslije kraha sovjetskog sistema Amerika na sve načine protivi sklapanju međunarodnog sporazuma o granicama po obodu bivšeg SSSR-a. Umjesto toga, oni razmještaju u Poljskoj rakete koje neposredno prijete Rusiji i raspiruju konflikte, prvo u Gruziji, a sada i u Ukrajini.
Njemačka se našla u svojoj najvažnijoj istorijskoj ulozi: da bude karika između čitave Evrope i Rusije. I EU je, bez obzira na ozbiljne ekonomske protivrječnosti u odnosima sa SAD, popustila pod pritiskom Amerikanaca” – naglašava Sapeli.
On smatra da i Rusija treba da popusti donekle u Ukrajini.
“Imajući u vidu da se pripadnost Krima Rusiji više ne razmatra kao problem, ruska diplomatija treba da doprinosi dostizanju rješenja u okviru jedinstvene ukrajinske države uz osiguravanje prava i sloboda ruskofonske manjine” – ocjenjuje Sapeli.
On napominje da Italija i Francuska tradicionalno podržavaju tijesne veze sa Rusijom.
Na pretposljednjem zasjedanju diskusionog kluba “Valdaj”, bivši premijer Francuske Fransoa Fijon rekao je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da je potrebna Evropa od Atlantika do Urala.
“Ne treba zaboraviti da, bez obzira na to što je Njemačka podržala sankcije, njemački biznismeni nastavljaju da putuju u Rusiju i na sve načine se trude da ove sankcije zaobiđu” – navodi Sapeli za ruske medije.