BERLIN, Sjedinjene Američke Države pojačale su pritisak u vezi spornog projekta njemačko-ruskog gasovoda Sjeverni tok dva, koji podržavaju Berlin i Pariz.
SAD su upozorile u pismu njemačke kompanije uključene u taj projekat da rizikuju američke sankcije.
“Pismo podsjeća sve firme uključene u sektor gasovoda za izvoz ruske energije da se izlažu američkim sankcijama”, rekao je portparol američke ambasade u Berlinu za agenciju Frans pres.
On je tako potvrdio informaciju njemačkog lista Bild, od nedelje, u kome se navodi da je američki ambasador u Njemačkoj poslao pismo ovakve sadržine njemačkim firmama uključenim u projekt gasovoda.
Portparol ambasade SAD rekao je da ova inicijativa američke administracije ne treba da bude shvaćena kao prijetnja već kao jasna poruka američke politike.
On je rekao da bi jedina moguća ucjena u ovom slučaju mogla da bude da Kremlj ubuduće kontroliše isporuke gasa Evropi.
U središtu spora je projekt gasovoda Sjeverni tok dva koji bi omogućio isporuku ruskog gasa Njemačkoj i ostalim evropskim zemljama direktno preko Baltičkog mora i prema tome zaobilazeći Ukrajinu, koja je do sada bila glavna tranzitna zemlja.
Ovaj gasovod treba da ide istom rutom kao prvi gasovod Sjeverni tok jedan preko teritorijalnih voda pet zemalja Rusije, Finske, Švedske i Njemačke, i njegovim postavljanjem bi se udvostručio kapacitet isporučenog gasa tim putem.
U projekat je uključen ruski gigant Gasprom i nekoliko evropskih kompanija – njemačke energetske grupe Vinteršal (Wintershall) i Uniper, holandsko-britanska grupa Šel (Shell), francuska grupa Enži (Engie) i austrijski OMV.
SAD su već više puta kritikovale ovaj projekat ali sada je ovo novi korak direktnim obraćanjem uključenih firmi da ih upozore na rizik od sankcija.
Njemačka, koju podržavaju Francuska i Austrija, smatra da će ovaj projekat omogućiti stabilniju i jeftiniju isporuku gasa.
Ukrajina smatra taj projekat kao način Moskve da je blokira na energetskom planu i da poveća politički pritisak na nju, u vrijeme kada su dvije zemlje u sukobu oko Krima i istočnog dijela Ukrajine.
Jedan od vođa njemačke radikalne ljevice Fabio De Masi zatražio je od vlade da pozove i ukori američkog ambasadora u Njemačkoj Ričarda Grenela, bliskog saradnika predsjednika SAD Donalda Trampa. Beta