VAŠINGTON, U SAD jača zabrinutost da oporavak ekonomije nema značajnijeg efekta na ekonomski položaj prosječnih građana, ocjenjuje “Glas Amerike”, navodeći zvaničan podatak da je u 2008. broj Amerikanaca koji se zvanično vode kao siromašni porastao na 13,2 odsto, što je najveći procenat u proteklih 11 godina.
Prema istraživanju kompanije “Konferens bord”, povjerenje potrošača je opalo u septembru, a broj Amerikanaca koji smatraju da su uslovi poslovanja loši i da je teško naći posao porastao je u odnosu na avgust.
Prema ovom istraživanju, potrošači brinu da li će imati dosta novca, što nije ohrabrujuće uoči praznične sezone, kada se obavlja najveći broj kupovina.
Ove zabrinutosti djeli i rukovodstvo firmi.
Većina anketiranih menadžera vodećih kompanija očekuje da će povećati prodaju u narednih šest mjeseci, ali 47 odsto ne vjeruje da će biti u stanju da zaposli dodatne radnike.
Istovremeno, analize cijena nekretnina pokazuju da je prosječna cijena kuća u 20 najvećih gradova u SAD porasla za 1,2 odsto u julu – treći mjesec za redom. Većina ekonomista smatra da je to znak da se tržište nekretnina polako oporavlja, ali su prosječne cijene kuća ipak za 13 odsto niže nego u istom periodu prošle godine.
Sve više Amerikanaca zvanično se vode kao siromašni i obraćaju se vladinim agencijama za pomoć. Prema izvještaju biroa za popis stanovništva, prihod američkih domaćinstava opao je u pototekloj godini, posebno među porodicama srednje klase i manje imućnim familijama. Zbog tog trenda još milion Amerikanaca zvanično je svrstano u kategoriju siromašnih.
Prema zvaničnoj definiciji američke vlade, siromaštvo postoji ukoliko četvoročlana porodica godišnje zarađuje manje od 22.000 dolara ili ukoliko pojedinac zarađuje manje od 11.000. Prema podacima biroa za popis stanovništva, porastao je i broj Amerikanaca koji traže pomoć od vladinih agencija, poput kupona za hranu.