VAŠINGTON, Jaja su u SAD u odnosu na isto doba prošle godine skuplja 30 odsto, ali zaštitnici prava potrošača kažu da su kupci, uz poskupljenja, suočeni i sa novim vidom prevare – smanjivanjem pakovanja, kako bi se za iste pare dobilo manje.
Tako se, na primjer, cijena popularnih čokoladnih jaja koje kompanija “Kadberi” (Cadbury) proda na stotine hiljada tokom uskršnjih praznika, nije bitno promjenila od prošle godine, ali jaja jesu – smanjila su se.
Kompanija “Kadberi” nije promjenila veličinu čokolandih jaja u Britaniji, ali se njen američki partner, kompanija “Herši” (Hershey) odlučila za manju varijantu, objavio je “Glas Amerike”.
Nisu se, međutim, smanjile samo dimenzije slatkiša. Kompanija “Skot” (Scott) svoje papirne ubruse prodaje u istim rolnama, ali se veličina pojedinačnih ubrusa smanjila.
“Dajal for men” (Dial) sapuni vagali su 127 grama, da bi nova verzija bila 14 grama lakša.
Urednik veb stranice koja pomaže potrošačima Meg Marko kaže da promjene u prodavnicama ne prolaze neprimjećeno. Mnogi potrošači vide da je novo pakovanje obično manjih dimenzija i manje mase.
Urednik magazina “Potrošački informator” Tod Marks kaže da se proizvođači odlučuju za ovu, uslovno rečeno, prevaru jer se boje da bi drugačija promena artikla otjerala stalne mušterije.
“Činjenica je da proizvođači i njihov marketing mogu da rade šta hoće, a žrtve su na kraju potrošači”, kaže Marks.
Prodavac Majk Katro kaže da je neka vrsta “cjenkanja” sve prihvatljivija i proizvođačima i trgovcima. “Rečeno nam je da nije pogrešno pregovarati o cijeni i dati popust”, kaže Katro.
Iako pogađanje nije praksa u američkim trgovinama, izgleda da kuca na vrata. Sve više kompanija pristaje da se sa mušterijama nagodi, što je svakako dobra vijest za potrošače, navodi “Glas Amerike”. “Ekonomija je ovde okrenuta potrošaču. Prodavci moraju da privuku mušterije i ako to podrazumjeva nekoliko dolara popusta – zašto da ne?”, navodi jedan od sagovornika te radio i tv stanice.
Kupci kažu da ih ništa ne košta da traže popust. Jedan sagovornik “Glasa Amerike” navodi da je uštedio 20 odsto na kupovinu časovnika. Kaže da – ako ne pitate, nećete ni dobiti popust.
Eksperti sve veću popularnost cjenkanja pripisuju i nešto lošijoj ekonomskoj situaciji u zemlji, ali i iskustvu koje potrošači stiču na Internet sajtovima za trgovinu, poput “Ibeja” (eBay).