SARAJEVO, Zamjenik ambasadora SAD-a u BiH Džonatan Mur, direktor USAID-a Alan Rid, švedski ambasador u BiH Bose Hedberg i direktor Švedske agencije za međunarodni razvoj (SIDA) zajednički će finansirati dva projekta FIRMA i FARMA vrijedna 35 miliona dolara.
FIRMA, program pomoći razvoja preduzeća u drvnoj industriji, turizmu i lakoj prerađivačkoj industriji, petogodišnji je projekt vrijedan 21 million dolara.
Cilj projekta je podrška ekonomskom razvoju i većem zapošljavanju u ova tri sektora koja zajedno čine oko jednu četvrtinu bruto državnog proizvoda (BDP) te više od jedne trećine njegovog izvoza.
“Projekt će pomoći bh. privredi da se nosi s konkurentskim pritiskom i tržišnim zakonitostima unutar EU, kao ključne komponente kopenhagenskih ekonomskih kriterija za pristup EU”, kazao je Mur danas na pres-konferenciji.
Na konferenciji je istaknuto da je napravljen značajan pomak u razvoju privrede u BiH, ali mnoga preduzeća su i dalje ograničena zastarjelim dizajnom te imaju slabe veze na globalnom tržištu.
“Iako u ovom sektoru nije zabilježen veći pad izvoza, recimo u izvozu namještaja evidentiran je pad od dva posto u odnosu na prošlu godinu, potrebna im je pomoć”, kazao je direktor projekta FIRMA Dejvid King.
Istaknuo je da će projekt biti implementiran u saradnji s lokalnim partnerima, koji će kroz razvoj vlastitih sposobnosti nastaviti s radom na jačanju sektora i nakon završetka projektnih aktivnosti.
“Prema do sada prikupljenim podacima oko 400 firmi bit će uključeno u ovaj program”, dodao je King.
USAID i SIDA su također partneri u kreiranju i implementaciji četverogodišnjeg, 14 miliona dolara vrijednog projekta FARMA za razvoj tržišne poljoprivrede.
Cilj tog projekta je da ubrza održivi ekonomski razvoj poljoprivrede i proizvodnje hrane u BiH putem ekološki održive i tržišno konkurentne proizvodnje, prerade i prodaje poljoprivrednih proizvoda.
“Polovina populacije u BiH je na neki način uključena u poljoprivedu pa je ovaj projekt izuzetno važan i za njih. BiH se sada nalazi u tržišnoj utakmici, a to je atraktivna zemlja i treba iskoristiti sve tržišne mogućnosti koje su dostupne”, kazao je direktor projekta FARMA Brus Brouer.
Dodao je da je dugoročni plan da BiH počne proizvoditi veću paletu proizvoda koji će biti boljeg kvaliteta te da se poveća profit poljoprivrednih gazdinstava a samim tim i smanji cijena proizvoda za krajnje kupce.
Oba projekta su razvijena kao odgovor na uvećane potrebe BiH da ubrza što širi ekonomski rast te što prije dostigne ekonomsku samodrživost.
Direktor USAID-a u BiH Alan Rid, napomenuo je da je USAID do sada osigurao oko milijardu dolara pomoći za BiH do danas.
Švedski ambasador u BiH Bose Hedberg ponovio je da je ovo još jedan dobar primjer zajedničke odlučnosti EU i SAD-a da pomognu BiH na njenom putu ka Evropskoj uniji.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo je dobra vjest ali me interesuje kome i kad ce se moci podnositi projekti
hvala