VAŠINGTON, U namjeri da pomognu svojim oslabljenim privredama, Evropska unija i SAD otpočele su razgovore o osnivanju zajedničkog pakta o slobodnoj trgovini, što bi bio najveći svjetski sporazum te vrste.
Ukoliko se radna grupa koja se bavi tim pitanjem pozitivno izrazi o sporazumu, pregovori bi mogli da počnu u prvim mjesecima naredne godine. Evropska unija i SAD u prošlosti su često vodile višegodišnje trgovinske sporove.
Između SAD i EU postoje značajne razlike u oblastima poljoprivrede, bezbjednosti hrane, zakona o klimatskim promjenama, kao i zaštite intelektualnog vlasništva, koje će predstavljati teškoću za pregovarače.
Uprkos tim teškoćama, evropski i američki visoki zvaničnici izrazili su želju da se dođe do sporazuma, a najveći američki radnički sindikat izjavio je da neće stajati na putu postizanju sporazuma.
Američki državni sekretar Hilari Klinton izjavila je prošlog mjeseca da je Obamina administracija zainteresovana za postizanje sporazuma, rekavši da bi to značilo “otvaranje tržišta i stvaranje novih radnih mjesta”, kao i da bi “donijelo stotine milijardi dolara našim privredama”.
Evropski zvaničnici, uključujući komesara EU za trgovinu Karela De Guhta, takođe su izrazili entuzijazam povodom postizanja sporazuma.
Američki sindikati u prošlosti su se suprotstavljali sklapanju trgovinskih sporazuma jer stavljaju radnike u nepovoljan položaj u odnosu na inostranu jeftinu radnu snagu.
U ovom slučaju, najveći američki sindikat AFL-CIO tvrdi da to neće biti slučaj sa radnicima iz EU, gdje je životni standard sličan američkom. Beta