VAŠINGTON, LONDON, TOKIO, Američki predsjednik Džordž Buš najavio je danas plan o ubrizgavanju 250 milijardi dolara u domaće banke, slijedeći tako jučerašnji primjer niza evropskih zemalja koje su pomogle svoje ugrožene finansijske organizacije sa oko 1,5 biliona evra, u nastojanju da ih spase od bankrota.
Predsjednik Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) Ben Bernakni najavio je u današnjem autorskom napisu za poslovni dnevnik “Vol strit džornal” da ubrizgavanje pomoći u ugrožene banke predstavlja jednu iz širokog kruga mjera usmerenih na prevazilaženje sadašnje finansijske krize, koja je počela u avgustu minule godine, kada je kolabriralo američko hipotekarno tržište.
Američko ministarstvo finansija će navedenom sumom kupiti akcije grupe ugroženih banaka – “Benk of Amerika”, “Vels Fargo”, “Sitigrup”, “JP Morgan Čejs”, “Goldman Saks”, “Morgan Stenli” i “Benk of Njujork melon corp.” – izjavila su agenciji Rojters dva anonimna izvora.
Dnevnik “Njujork tajms” navodi da bi “JP Morgan”, “Sitigrup” i “Vels Fargo” trebalo da dobiju po 25 milijardi dolara pomoći, dok “Goldman Saks” i “Morgan Stenli” mogu računati na po deset milijardi.
Rojters navodi, pozivajući se na izveštaje američkih glasila, da bi pomoć, u vidu “injekcije kapitala” mogle da dobiju još dvije ugrožene finansijske organizacije – “Meril Linč” i “Stejt strip korp”.
Odluka američke vlade da hitno reaguje kako bi spasla domaće banke od kolapsa uslijedila je pošto su juče Velika Britanija, Francuska, Njemačka i više drugih evropskih zemalja odlučile da direktnim kapitalnim ulaganjem pomognu sopstvenim posrnulim finansijskim kompanijama i stabilizuju domaće i regionalno finansijsko tržište.
Japan se takođe pridružio opštoj akciji, jer je emisiona banka te zemlje od početka ove sedmice “ubacila” na domaće kreditno tržište više od 30 milijardi dolara svežih likvidnih sredstava, dok je prethodne sedmice u takve intervencije uložila oko 70 milijardi dolara.
Model koji, u cilju stabilizacije finansijskog tržišta, primenjuju vodeće zapadne zemlje i Japan počele su da primjenjuju čak i bliskoistočne zemlje, bogate naftom, prenosi Rojters.
Ujedinjeni Arapski Emirati su, naprimer, najavili da će “upumpati” 70 milijardi dirhama (oko 19 milijardi dolara) u vlastiti bankarski sektor, kako bi se poboljšala kreditna likvidnost u toj malenoj i naftom prebogatoj zemlji Zaliva.