VAŠINGTON, Djelimična obustava rada vlade SAD u prvoj polovini oktobra nanijela je američkoj privredi štetu od više milijardi dolara.
Blokada je usporila rast privrede u četvrtom tromjesečju u prosjeku za 0,2 – 0,6 odsto, objavljeno je u dokumentu Kancelarije za budžet Bijele kuće.
Od 1. do 16. oktobra na neplaćeno odsustvo poslato je 850.000 federalnih službenika, od kojih su većina bili civilni stručnjaci Pentagona.
Svima njima će biti nadoknađen gubitak zarade, a ukupan iznos nadoknade je dvije milijarde dolara. Drugim riječima iz državne kase će biti plaćen novac za posao koji nije odrađen.
Prema procjenama Kancelarije za budžet, služba unutrašnjih prihoda nije mogla da ostvari povraćaj poreza na sumu od četiri milijarde dolara, a pored toga mora za dvije nedjelje da pomjeri rok do kog Amerikanci treba da uplate porez, što će usporiti priliv sredstava u federalni budžet.
Zastoj u radu državnih organa pogodio je i industriju i poljoprivredu. Američke kompanije nisu mogle da dobiju dozvolu za izvoz i garancije za kredit od Izvozno uvozne banke. Sa zakašnjenjem je počela sezona proizvodnje pacifičkih kraba na Aljasci. Odloženo je razmatranje zahtjeva za razvoj gasa iz škriljaca u Sjevernoj Dakoti, Vajomingu i Juti. Mala preduzeća su privremeno ostala bez kreditne podrške države, a u Nacionalnom zdravstvenom institutu obustavljeni su pregledi pacijenata.
Izvještaj jasno pokazuje da je obustava rada vlade izazvala značajne finansijske gubitke i proizvela obimne negativne efekte, rekla je direktorka Kancelarije za budžet Silvija Matevs Burvel. Prema njenim riječima, ti podaci služe kao opomena da SAD ne bi trebalo da “nanose same sebi takve povrede”.
Kriza koja je u SAD trajala 16 dana, izazvana je blokadom usvajanja budžeta za 2014. finansijsku godinu, koja je počela 1. oktobra, i nedostatkom sredstava za ispunjenje dužničkih obaveza.
Nakon dugotrajnih pregovora iza kulisa demokratske administracije Baraka Obame i republikanske opozicije u Kongresu je postignut kompromisni dogovor da se podigne plafon duga i privremeno finansiranje federalnih ministarstava i službi. Prema sporazumu vlada će nastaviti finansiranje do 15. januara i biće pomjerena granica zaduživanja do 7. februara 2014.
Tako u naredna dva mjeseca predsjednik i Kongres će morati da završe pripremu federalnog budžeta i riješe problem državnog duga na duži rok. U suprotnom, SAD će ponovo doći u opasnost od budžetske krize i tehničke nemogućnosti da podmiri svoje dužničke obaveze. Tanjug