UŽICE, ZLAKUSA, Selo treba da čuva svoje resurse i zajedništvo poručneo je juče sa skupa zemljoradnika i proizvođača iz Zapadne Srbije i Vojvodine koji je održan u etno parku “Terzića avlija” u Zlakusi.
Kompanija Seedev je prije godinu i po dana u saradnji sa timom za inkluziju i smanjenje siromaštva u Vladi Srbije objavila studiju “Budućnost sela u Srbiji” koja je podstrek da se nastavi sa radom i nađu dobri primjeri sela na osnovu uspostavljenih kriterijuma.
Studija “Budućnost sela u Srbiji” je dio aktivnosti projekta “Podrška unapređenju socijalne inkluzije” koju finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC) u okviru podrške Vladi Srbije da unaprijedi proces socijalne inkluzije i primjeni preporuke zasnovane na evropskoj praksi.
Jedan od autora studije Ivana Dulić Marković izjavila je juče da smatra da ona predstavlja podstrek da se nastavi sa radom i nađu dobri primjeri sela na osnovu uspostavljenih kriterijuma.
Budući da je Srbija, kako kaže, jedna od najruralnijih u Evropi, ovaj poduhvat ima za cilj da ohrabri kreatore politika i podigne svijest zainteresovanih za ruralni razvoj.
“Otvorili smo, takođe, konkurs i do sada smo okupili 30 uspješnih sela, trenutno ih upoznajemo i umrežavamo, kako bi se se nametnule ideje i ohrabrili proizvođači u svojim namjerama da istraju“, navela je ona. Prema njenim riječima, ovdje su se sastali proizvođači voća, predstavnici udruženja koja imaju različite akcije što je veoma važno, a Dulić smatra da selo nije samo poljoprivreda, jer sama poljoprivredna proizvodnja u strukturi prosječnog dohotka učestvuje oko sedam odsto.
“Neophodno je da se svako osvrne oko sebe i prepozna ono što je dobro, poljoprivrednici moraju da se udružuju, jer u svakom selu ima puno toga dobrog, samo je potrebna promjena mentaliteta i pozitivan stav”, zaključila je Dulić.
Janković Radoslava iz Banoštara, sela na obroncima Fruške Gore kaže da se bavi vinogradarstvom, ali joj je dolazak u Zlakusu veoma značajan radi razmjene iskustava.
“Mi se takođe bavimo i seoskim turizmom, a svaka ideja je dobrodošla. Osnovali smo i turističko udruženje Dunavski sokak jer imamo dosta resursa pa nam je lakše da nastupamo na tržištima”, kazala je ona.
Vlasnik etno parka “Terzića avlija“, Saša Drndarević ističe da u Zlakusi ma nekoliko organizacija koje udruženo nastupaju i da je dolazak kolega iz Vojvodine veoma značajan zbog razmjene iskustava i ideja. Tanjug