ŠABAC, Pod zasadima trešenje na području Šapca je 200 hektara zemljišta što u punom rodu garantuje od 2.000 do 3.000 tona kvalitetnog ploda, čime se ovaj grad, po ocjeni njegovog prvog čovjeka, može svrstati u ozbiljnog ponuđača na evropskom tržištu.
Gradonačelnik Šapca Miloš Milošević rekao je da proizvodnja trešanja može da poboljša finansijske prilike na seoskom području, i zato je Grad Šabac osmislio projekat kojim pomaže podizanje zasada trešnje.
Po ovom programu, poljoprivrednici dobijaju kredit sa grejs periodom od četiri godine, što znači da su tek pete godine dužni da vrate protivvrijednost sadnica i to bez kamate.
Program je pokrenut prije četiri godine, a u planu je da naredne godine počcne izgradnja Centra za prijem, doradu, pakovanje, skladištenje i distribuciju svježeg voća, jer samo dobro obrađeno i spakovano voće može postići visoku cijenu, najavio je Milošević.
Prema riječima direktora Direkcije za poljoprivredu grada Šapca Vladimira Špegara, organizovano je nekoliko ekipa stručnjaka obučenih za praćenje procesa razvoja biljaka, koji će posećivati domaćinstva i savjetovati poljoprivrednike kako bi unaprijedili proizvodnju.
Voćarstvo je u posljednjih 50 godina aktuelno u Štitaru, a proizvođači u Mačvi i Pocerini velike nade polažu u budući Centar za prijem, koji bi im obezbijedio sigurno tržište i dobru zaradu, objavila je Gradska uprava.
Najveći proizvođač trešnje u svijetu je Turska. Tanjug