BEOGRAD, Srbija bi trebalo da napravi aranžman sa Rusijom i da sa pet milijardi dolara revitalizuje srpsku poljoprivredu u ovoj i narednoj godini, rekao je profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu Miladin Ševarlić.
Ševarlić predlaže da Srbija, imajući u vidu da ima devizne rezerve veće od 10 milijardi dolara, bez obzira na ekonomsku situaciju, izdvoji tri milijarde dolara i sa Rusijom napravi aranžman za dodatne dvije milijarde dolara.
“Tako da Srbija u jednom trenutku u ovoj i idućoj godini uloži u poljoprivredu pet milijardi dolara i na taj način praktično potpuno revitalizuje srpsku poljoprivredu u tehničko, tehnološkom, organizacionom i konkurentskom smislu“, naveo je Ševarlić.
Ovaj agroekonomista je dodao da bi na taj način Srbija prevazišla sve slabosti koje je imala u posljednje dvije decenije u razvoju poljoprivrede, u pogledu tehnologije proizvodnje, posebno u prehrambenoj industriji.
“Ali, najveći uslov bi bio da se izvrši praktično usklađivanje razvoja stočarske proizvodnje koja mnogo zaostaje u Srbiji u odnosu na ratarsku proizvodnju i da se osavremeni proizvodnja voća i povrća na većoj površini, uključujući protivgradne mreže i sisteme za navodnjavanje”, kaže Ševarlić.
Govoreći o zapadnim sankcijama Rusiji, Ševarlić je naveo da će sada na teritoriji zemalja članica EU stupiti na snagu pravila da prioritet u prometu, odnosno kupovini, imaju proizvodi koji su proizvedeni na teritoriji zemalja članica EU.
Tako će, dodaje on, vjerovatno doći do potiskivanja i praktično indirektnog onemogućavanja plasmana poljoprivredno prehrambenih prozivoda na tržište EU iz trećih zemalja, među kojima je i Srbija.
“Srbija to neće osjetiti u onoj mjeri u kojoj će to osjetiti druge države, između ostalog, i što ima ugovore o bescarinskoj razmjeni sa Rusijom i zemljama članicama Carinske unije”, pojasnio je on.
Ševarlić je naveo da ta pravila u EU nikada neće formalno stupiti na snagu, ali će ih u suštini biti jer Srbija svoje jabuke teško da više može izvoziti na tržište EU kada se zna kolika je proizvodnja na primjer jabuka u Poljskoj, najvećeg proizvođača tog voća u Evropi.
Prema njegovim riječima, Srbija će sve proizvode moći da plasira na tržište Ruske Federacije, ali će zbog pravila EU, poslije prekida sankcija, pogubiti veze sa kupcima u zemljama EU.
“Kada jednom izgubite kupca, onda je teško ponovo uspostaviti veze. U trgovinskim ratovima nema dobitnika i gubitnika, jer su svi gubitnici”, dodao je Ševarlić.
On je ocijenio da Srbija nikako ne može da izvozom poljoprivedno-prehrambenih proizvoda u Rusiju nadoknadi količine i vrijednosti od 40 milijardi dolara proizvoda koje je EU izvozila na rusko tržište, prije sankcija, ali može eventualno značajnije povećati izvoz. Srna