BEOGRAD, Nema dozvoljenog minusa bez osiguranja života.
Ovaj uslov pojedine banke u Srbiji postavljaju pred zbunjene klijente koji su došli samo da „produže minus“ na novih godinu dana. Dovedeni pred svršen čin, klijenti pristaju da plate dodatni trošak osiguranja, jer bi, u protivnom, ostali bez pozajmice po tekućem računu i odjednom bi morali da namire čitav dug. Ali, tu priči nije kraj.
– Objasnili su mi da ovo osiguranje štiti i mene, odnosno moje nasljednike, da u slučaju da se meni nešto desi ne moraju da vraćaju dug – objašnjava sagovornik „Novosti“ nakon što je, uz osiguranje, produžio svoj minus u banci. – Mada mi nije jasno zašto me time uslovljavaju. Minus je u visini plate, pa čak i da iznenada umrem, banka će se namiriti kad „legne“ zaostala plata.
Banka je polisom životnog osiguranja svog klijenta zaštićena u potpunosti od bilo kakvog gubitka. Ali, ipak, njegovi nasljednici nisu. Polisa, kao i kod svakog osiguranja života važi tek 24 sata po potpisivanju. Dakle, nikakvo umiranje ne dolazi u obzir tokom prvog dana pozajmice. Zatim, u prva tri mjeseca osiguranik, odnosno klijent banke, ne smije smrtno da se razboli, jer osiguravajuća kuća neće banci pokriti dug u tom periodu. Tokom godinu dana, koliko traje ovo osiguranje, klijent banke ne smije da strada ni u zemljotresu, ratu ili u bilo kakvoj vrsti revolucije. Ne smije da umre od posljedica uticaja raznih vrsta biološkog, hemijskog ili nuklearnog oružja, niti od zaostalih mina i oružja iz rata. Ako umre na putu po, recimo, Južnoj Americi ili Africi, njegovi nasljednici će morati da namire dug. Jer, ovo osiguranje priznaje samo smrt u zemlji i na teritoriji SAD, EU i bivše SFRJ.
Pristalice ekstremnih sportova bolje da nađu banku koja dozvoljene minuse ne uslovljava životnim osiguranjem. To znači da osiguravajuća kuća neće namiriti dug ako klijent strada usljed bavljenja alpinizmom, akrobatikom, padobranstvom, borilačkim sportovima, skačući na „bandžiju“, roneći na dubini većoj od 20 metara. Odbija se isplata i ako klijent strada baveći se „svakim novim sportom koji predstavlja očiglednu opasnost“. Da i ne pominjemo da su isplate isključene i kod smrti zbog vožnje u pijanom stanju ili pod narkoticima.
Koliko daleko ide osiguravajuća kuća navodeći uslove pod kojima osigurava život vlasnika tekućih računa „sa dozvoljenim minusom za slučaj smrti“, govori još jedna odredba. Po njoj, banka nipošto ne smije namjerno da ubije svog klijenta i tako se okoristi od osiguranja.
Koliko košta
Ovakva polisa životnog osiguranja vlasnike tekućih računa ipak ne košta mnogo. Na 50.000 dinara odobrenog dozvoljenog minusa, plaća se oko 200 dinara godišnje premije.
Vidovnjaci
Vlasnici tekućih računa koji se bave demontiranjem mina i granata uzalud će platiti polisu osiguranja života. Njima osiguranje ne priznaje smrt pri obavljanju posla, kao ni policajcima-specijalcima, niti profesionalnim vojnicima. Ali, u ovoj grupi su i vidovnjaci, lučki radnici, radiestezisti koji istražuju podzemne vode pomoću rašlji. Zatim drvoseče, posada u podmornicama, kaskaderi, dubleri. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Jedan je Gospod Bog i volja Njegova. Smrt nastaje sudnjim danom i Božjom voljom i nema te banke, osiguravajuće kuće i sl. koja to može spriječiti. Bolje je da se banke osiguraju od vlastitog kraha koji je sve izvjesniji.