BEOGRAD, Ukidanje upravnih odbora u javnim preduzećima u Srbiji neće obezbjediti nikakvu efikasniju kontrolu poslovanja u tim firmama.
To smatra programski direktor nevladine organizacije “Transparentost Srbija” Nemanja Nenadić.
.
On ocjenjuje da je do smanjenja uticaja partija na javna preduzeća moguće doći samo zakonskim izmjenama, prije svega Zakona o javnim preduzećima, a ne kroz ukidanje upravnih odbora u tim preduzećima.
.
Beogradski mediji prenjeli su ranije da će Ujedinjeni regioni Srbije uskoro zvanično predložiti ukidanje upravnih odbora u javnim preduzećima. Taj prijedlog bi preko Ministarstva ekonomije trebalo da bude dostavljen ostalim resorima na davanje mišljenja, a zatim i Vladi Srbije na usvajanje.
.
Programski direktor “Transparentnosti Srbija” vjeruje i da je dio motivacije političkih stranaka za otvaranje ove teme i predstojeća predizborna kampanja. Nenadić, ipak, smatra “da to ne mora da bude mana, već i prednost, jer očigledno je da će bilo kakav reformski zahvat u vezi sa radom javnih preduzeća biti lakše sprovesti sada, nego nakon izbora kada se pitanje ‘podjele pljena’ u upravnim i nadzornim odborima pojavi kao dio pregovora o formiranju neke nove koalicije”.
.
“Transparentnost Srbija” smatra da sadašnji pravni i institucionalni okvir za kontrolu rada javnih preduzeća nije dobar, što se, kako je rekao Nenadić, i pokazalo u praksi, kada su otkrivane afere, a upravni i nadzorni odbori nisu bili voljni da te afere spriječe ili razotkriju prije istražnih organa.
.
U kom pravcu bi te promjene trebalo da se kreću, sasvim je jedno drugo pitanje, ukazao je Nenadić, napominjući da se ono odnosi, prije svega, na preciznije zakonsko definisanje ko obavlja kontrolu rada javnih preduzeća, koja su mu ovlašćenja, ali i krivičnu odgovornost tih samih “kontrolora”.
“Dakle, samo ukidanje upravnih odbora ne obezbjeđuje nikakvu efikasniju kontrolu. Potrebna je izmjena zakona, gdje bi jasnije bile definisane dužnosti u pogledu kontrole, pa ma ko ih vršio unutar javnog preduzeća – bilo da je to jedno, dva lili više tijela”, rekao je on.
.
Nenadić je dodao da je važno da ta tijela imaju sva potrebna ovlašćenja za vršenje kontrole nad radom direktora i ostalog menadžmenta, ali i da imaju i jasnu odgovornost, uključujući i krivičnu, u slučajevima da ne obavljaju kontrolne funkcije.
.
Nenadić je kazao da je svakako i uloga državnog revizora da kontroliše rad javnih preduzeća, ali i da je suvišno očekivati od te institucije da izvrši reviziju svih javnih preduzeća u Srbiji.
.
On je podsjetio i na to da je do sada bilo više najava iz kruga vladajućih stranaka ili same vlade da će se promjeniti način izbora rukovodstava u javnim preduzećima i da su se takve namjere mogle čuti prilikom izlaganja ekspozea premijera Srbije Mirka Cvetkovića, a da su kasnije nastavljene kroz izjave pojedinih zvaničnika.
..
“Ono što za sada imamo na stolu kao prijedloge i kao mjere je zaključak vlade i preporuka u vezi sa organizovanjem konkursa za izbor direktora u javnim preduzećima, ali je teško procijeniti domete takve odluke jer ona još nije objavljena i nije poznat njen sadržaj”, ocijenio je Nenadić. Studio B