SARAJEVO, BiH je do sada pristupila u dva programa zajednice/EU – Sedmom okvirnom programu za istraživanje i tehnološki razvoj i Programu kultura, a Direkcija za evropske integracije BiH priprema pristupanje za još tri – mediji, program za preduzetnike i inovacijsko društvo, te Evropa za građane.
Direktor Direkcije Nevenka Savić izjavila je novinarima u okviru konferencije o programima EU 2007 – 2013 da su ovi programi značajni za BiH, prije svege, zato što se kroz njih stiče više znanja i iskustava o politikama EU.
“Na ovaj način izgrađuju se naši apsorpcioni kapaciteti koji će biti preko potrebni u narednim fazama pristupanja kada budemo imali na raspolaganju i više programa EU. Jedan od razloga za organizovanje konferencije jeste da aktiviramo i proširimo informaciju o načinima učešća i mogućnostima kako aplicirati i koja su iskustva drugih zemalja”, rekla je Savićeva.
Prema njenom mišljenju, važno je ubuduće pratiti odnos između uplaćenih sredstava za ulazne karte i iskorištenih sredstava iz programa, odnosno da li će se BiH aktivno uključiti da iskoristiti ta sredstva.
Ona je najavila da će na današnjoj konferenciji govoriti dva eksperta iz Hrvatske o iskustvima njihove zemlje u programima zajednice.
Johan Hese iz Delegacije EU u BiH istakao je da je namjera međunarodne zajednice da BiH, s obzirom da je potencijalni kandidat za članstvo u EU, bude pripremljena, ne samo za ulazak u Uniju, nego i za primjenu ovih programa.
“Dogovoreno je da zemlje, kao što je BiH, ne moraju da plaćaju puni doprinos za učestvovanje u programima kao što plaćaju zemlje članice. Za BiH imamo pogodnost kroz IPA fondove”, pojasnio je Hese.
Šef Odsjeka za podršku učešću BiH u programu zajednice u Direkciji za evropske integracije BiH Angelina Pudar navela je da je za Program sedam u 2009. ulazna karta iznosila oko milion evra, za 2010. godinu oko milion i po, a za 2011. oko dva miliona evra.
“Ovo je program koji ima na raspolaganju najveći budžet oko 50 milijardi evra”, naglasila je Pudareva.
Napominjući da će za program kultura BiH svake godine ulaznu kartu plaćati po 50.000 evra, ona je navela da je dio sredstava obezbijeđen iz IPA fondova.
Programi EU su posebni programi i fondovi u budžetu EU namijenjeni unapređenju saradnje država članica u oblastima kao što su kultura, mediji, zaštita okoline, transport, energija, potrošačka politika, obrazovanje, zdravstvo, pravosuđe, nauka, fiskalna i carinska politika.
Iako su prvobitno bili namijenjeni isključivo članicama EU, programi su odlukom Samita u Solunu 2003. godine postali dostupni i zemljama zapadnog Balkana.
Cilj Sedmog okvirnog progama za istraživanje i razvoj jeste jačanje naučne i tehnološke baze evropske industrije i njene konkurentnosti u međunarodnim okvirima.
Program pruža podršku univerzitetima, istraživačkim institutima i centrima, industriji /uključujući mala i srednja preduzeća/, javnoj upravi i pojedincima.
Program Kultura 2007 – 2013 jača saradnju između radnika i institucija kulture, te podržava transnacionalnu mobilnost radnika kulture i njegovanje međukulturalnog dijaloga.
U programu mogu da učestvuju javne i privatne ustanove, institucije i organizacije aktivne u oblasti kulture, uključujući pozorišta, biblioteke, muzeje, galerije, izdavačke kuće, obrazovne institucije, istraživačke centre, profesionalna udruženja i sl.