SMEDEREVO, Za nedjelju dana konzorcijum će odlučiti da li ostajemo u priči za rafineriju u Smederevu ili ćemo odustati, a konačan stav donijećemo nakon razgovora sa predstavnicima nove vlade Srbije, od kojih ćemo tražiti garancije za sigurnost investiranja u Srbiji – izjavio je za „Politiku” zamjenik direktora „Komiko oila” Radomir Radivojević.
U isto vrijeme trebalo bi da bude poznato da li će „Komiko oil” podnijeti kontratužbu protiv grada Smedereva, koji je ovu firmu tužio zbog neplaćanja zakupnine u ugovorenom roku ili će sudu biti upućen samo odgovor na tužbu. Njihova namjera je da sud, ali i javnost u Srbiji, obavjeste o pravim razlozima kašnjenja, kao i da, kako kažu, skinu ljagu sa firme koju im je nanijela tužba iz Smedereva.
– Treba da se zna da sam smederevsku vlast bukvalno molio da ne odbacuju investiciju i sačekaju 24. avgust, te da ćemo platiti i kamatu za svaki dan docnje. Obećali su, a onda su istog dana podnijeli tužbu tvrdeći da im nismo dali rok. To samo potvrđuje, nakon tri i po godine miniranja, da nismo dobrodošli. Pitanje je onda da li treba ostati u takvom dvorištu i takvom ambijentu – kaže sagovornik “Politike”.
Ovo je, nakon gotovo četiri godine natezanja, epilog najveće grinfild investicije o kojoj je ispisano i ispričano sve, a ništa nije urađeno. Zapravo, sve je na početku. Ili na kraju. Nesuđeni graditelji, nakon višegodišnje agonije i upiranja da baš ovdje grade rafineriju, ozbiljno razmišljaju da dignu ruke od projekta. Kažu, tako se ne postupa sa investitorima u vrijeme kada kriza uzima svakodnevni danak.
Grad, međutim, smatra da je učinjeno sve u skladu sa zakonom i da su investitori morali da znaju do kada moraju da obezbjede novac.
– Tužba ostavlja prostor da se novac u međuvremenu uplati do pokretanja spora, a to sigurno neće biti tako brzo. Ako investitor do tada obezbjedi sredstva, Skupština grada će odlučiti da li ćemo povući tužbu ili ne, a ako mene pitate, ja bih u tom slučaju glasao za investiciju. Mi ne tjeramo investitore, već poštujemo sopstvene odluke i ugovor, a koliko znam, „Komiko oil” nije uputio zvaničan dopis sa navedenim rokom uplate, već je napisano da će uplatiti u najskorije vrijeme. Samo usmeno je spomenut 24. avgust, a to nije dovoljno da bi institucije grada razmatrale prijedlog – kaže za “Politiku” predsjednik Skupštine grada Smederevo Branče Stojanović.
Upitan kako će gradska kasa podnijeti eventualno povlačenje investitora ako se računalo na pare od zakupa za rafineriju, Stojanović kaže:
– Mi ne računamo na te pare rebalansom budžeta koji radimo. Bilo bi dobro da novac dođe, ali ako ne bude ništa od toga, nekako ćemo pregurati i bez toga.
Da podsjetimo, ideja o rafineriji pojavila se u javnosti septembra 2008. godine kada je tadašnji gradonačelnik Predrag Umičević izjavio da su u toku pregovori o izgradnji. Krajem te godine potpisan je memorandum o razumjevanju, da bi potpise na ugovor o zakupu 113 hektara u Industrijskoj zoni za gradnju rafinerije grad i investitor stavili tek u aprilu 2012. godine. Prva verzija ugovora nije dobila saglasnost lokalnog parlamenta. Dva mjeseca po potpisivanju ugovora rafinerija je već dospjela na sud. „Komiko oil” nije uplatio 652 miliona dinara zakupnine u roku od 60 dana, a grad je nakon opomene pokrenuo tužbu za raskid ugovora. Ovaj gest, sva je prilika, naljutio je i pokolebao uporne investitore i, kako kažu, dodatno zakomplikovao proceduru kod međunarodnih finansijskih organizacija. Od nove srpske vlasti očekuju garancije i razumjevanje. U protivnom, ne gine još jedno „pakovanje kofera” iz Smedereva. Politika