SORDS – Najveći evropski niskobudžetni avioprevoznik “Ryanair” je posljednjih mjeseci počeo da smanjuje broj letova u pojedinim djelovima Evrope i najavio još veće rezove.
Ovo je odgovor na odluke više evropskih vlada o uvođenju ili povećanju određenih poreza i taksi, izvijestio je “The Independent”, a prenio Forbes.
Nakon što je Danska krajem januara uvela novi porez za avioprevoznike, “Ryanair” je saopštio da će krajem marta zatvoriti svoju bazu na aerodromu u Bilundu i ukinuti sve avionske veze s gradom Alborg.
Biće ukinute 32 linije, kojima bi samo tokom ljetnje sezone bilo prevezeno 1,7 miliona putnika.
Povlačenje su najavili i u Italiji, konkretno u Rimu. Na međunarodnom aerodromu Leonardo da Vinči zatvoriće jednu od svojih baza, a razlog za to je povećanje poreza, navodi “Indipendent”.
Rezovi su najavljeni još u oktobru prošle godine i u Njemačkoj, gdje će ovog ljeta broj letova biti smanjen 12 odsto. Baze će biti zatvorene u Dortmundu, Drezdenu i Lajpcigu, dok će broj letova u i iz Hamburga biti smanjen 60 odsto. Ukupno će biti ukinute 22 avionske linije.
Ove godine biće i manje letova Rajanera ka Španiji, što će značiti prevoz 800.000 putnika manje.
Značajno su smanjeni i letovi prema Podgorici, pa je sa nekadašnjih devet linija sada za crnogorsku prestonicu dostupno samo njih šest iz četiri zemlje, podsjeća portal Investitor.
Sljedeća na udaru mogla bi biti Francuska, koja takođe planira povećanje poreza. Glavni izvršni direktor Rajanera Majkl O’Liri zaprijetio je da će, u slučaju povećanja poreza, smanjiti broj linija ka Francuskoj.
“Francuska već sada ima visoke poreze, a ako ih dodatno poveća, vjerovatno ćemo smanjiti naše kapacitete,” rekao je, prema izvještaju britanskih medija.
Ryanair je na Novu godinu objavio manifest sa svojim „rezolucijama“ i pozvao evropske vlade da, između ostalog, ukinu poreze na avio-kompanije i smanje takse za kontrolu vazdušnog saobraćaja (ATC).
U aviokompaniji smatraju da bi avio-saobraćaj u Evropi bio efikasniji, a turizam i promet u pojedinim regionima bi porasli ukidanjem određenih nameta.
“Previše evropskih ekonomija, poput Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva, stagnira zbog regulacija, viših poreza i lošeg upravljanja državom,” rekao je prošle nedjelje O’Liri.