BANJALUKA, Bivši radnici tekstilne industrije Republike Srpske, koja je u privatizaciji i stečajevima uglavnom uništena, tvrde da predsjednik Granskog sindikata tekstila, kože i obuće Danko Ružičić nema sindikalnog članstva i da nema pravo da ide u Vladu RS i predstavlja radnike u ovoj branši.
– Danko Ružičić odavno nema članova, jer je većina od 40.000 radnika koji su nekad bili zaposleni u tekstilnoj i kožarsko-prerađivačkoj industriji, otpušteno sa posla u postupku privatizacije i stečaj – tvrde bivše sindikalke u fabrici konfekcije “Blik” iz Banje Luke Rada Kaurin i Marija Irić.
One kažu da je od 1.200 radnika bivšeg tekstilnog giganta “Blik”, dobilo otkaz zbog stečaja koji je otvoren u ovoj fabrici i da nisu uspjeli da ostvare ni minimum prava preko Granskog sindikata.
– Ružičić nikad nije imao vremena za radnike “Blika”, pa smo bili prisiljeni da preko Sindikata grada pokušamo tražiti svoje plate i uplatu socijalnog osiguranja – kažu sindikalke.
U fabrikama tekstila “Itris” Srbac, “Svila Čelinac”, “Sana” Novi Grad, “Triko” Gradiška i brojnim drugim preduzećima, stečajevi su uništili proizvodnju i radnike ostavili bez posla i plata.
U ovim fabrikama dobili smo informaciju da sindikat već godinama ne postoji i da radnici jedino u dogovoru sa stečajnim upravnicima mogu da naplate potraživanja za plate.
Predsjednik Sindikata u banjalučkoj fabrici obuće “Bosna” Marija Orlando kaže da je odavno upozorila da Danko Ružičić nema pravo da pregovara sa Vladom i poslodavcima.
– On nema nijednog člana. To svi znaju. U prošlu subotu je zajedno sa delegacijom Saveza sindikata RS, Ružičić prisustvovao sastanku kod predsjednika Vlade RS, na kojem je govorio o zaštiti radnika i da je potrebno povećati najnižu cijenu rada u ovoj oblasti. Nepoznato je ostalo u čije ime je govorio, kad tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije više nema – kaže Orlandova.
Prema podacima Privredne komore RS, tekstilna industrija zapošljava oko 10.000 radnika i ima 170 preduzeća. Radi se o malim i srednjim preduzećima, koja spadaju u kategoriju privatnog biznisa. Sindikat imaju samo rijetka preduzeća i to “Skontoprom” Prijedor, “Sanino” Derventa i “Odesa” Kotor Varoš. Sva tri broje ukupno oko 1.000 članova sindikata.
Predsjednik Granskog sindikata tekstila, kože i obuće Danko Ružičić nije želio da odgovori na pitanje u čije ime pregovara sa Vladom i koliko ima članova.
– To je provokacijama i neću da odgovaram na nebuloze, rekao je ljutito.
Propale fabrike
Od fabrika u tekstilnoj i kožarsko-prerađivačkoj industriji nijedna nije uspješno privatizovana i u stečaju su između ostalih propale fabrike: “Itris” Srbac, “Dubičanka” Kozarska Dubica, “Kožara” Banja Luka, “Mladost” Mrkonjić Grad, “22. decembar” Banja Luka, “Sloga” Prnjavor, “Bosna” Banja Luka, “Vezionica” Zvornik i mnoge druge koje su prodate tajkunima za sitne pare.
Radnici su uspjeli da naplate tek mali dio potraživanja za plate, a Sindikat ništa nije uradio da zaštiti njihova prava.Glas Srpske