MINSK, Nesuglasice dvije bivše sovjetske republike, vezane za troškove isporuke nafte, probudile su strahovanja u Evropi od mogućnih prekida u isporukama. Sastanak dvije delegacije je pokušaj prevazlaženja nesuglasica o troškovima isporuke nafte.
Bjeloruska delegacija dolazi u Rusiju, u posljednjem pokušaju da se prevaziđu nesuglasice vezane za troškove isporuke nafte, saopštila je vlada Bjelorusije.
Rusija je, prije nekoliko dana, na kratko prekinula snabdjevanje bjeloruskih rafinerija. To je doprinjelo da sirova nafta na berzi u Njujorku u utorak poskupi na blizu 82 dolara za barel i završi trgovanje na najvišem iznosu za posljednjih 15 mjeseci.
Uprkos nerješenom sporu dviju država oko cijene, ruska nafta za sada normalno teče naftovodom prema Evropskoj uniji kroz Bjelorusiju. Vlada Bjelorusije navela je u saopštenju da vice-premijer Vladimir Semaško predvodi delegaciju koja dolazi u Moskvu na novu rundu pregovora tokom vikenda.
Ruska agencija Itar-Tas prenosi da su dvije strane tokom ove sedmice pokušale da usaglase konačnu varijantu protokola o aneksima ranijeg sporazuma o isporukama nafte i derivata, potpisanog u januaru 2007. godine.
Bjeloruska delegacija, koju je predvodio predsjednik koncerna “Belnjeftehim” Valerij Kazakevič, napustila je Moskvu u četvrtak i vratila se u Minsk da bi obavila dodatne konsultacije u vezi sa nastavkom pregovora o isporukama ruske nafte u 2010. godine izjavio je u petak sekretar za štampu bjeloruskog premijera Aleksandar Timošenko.
Rusija i Bjelorusija su u 2010. godinu ušle bez sporazuma o isporukama i tranzitu nafte. Rusija je saopštila da će, u slučaju da izostane potpisivanje sporazuma, Bjelorusija morati od 1. januara da plaća 100 odsto carine za rusku naftu, dok Minsk insistira na subvencionisanom carinskom režimu.
Rusija, najveći svjetski proizvođač nafte i gasa, saopštila je prošle godine da postepeno prelazi na tržišne uslove poslovanja sa susjednim zemljama, Bjelorusijom i Ukrajinom, koje je godinama snabdjevala jeftinim, subvencionisanim energentima, podsjećaju agencije.
Petina gasa potrebnog Evropskoj uniji dolazi iz Rusije preko Ukrajine i Belorusije. Velike količine ruske nafte takođe se transportuju preko teritorija tih država nekadašnjeg Sovjetskog Saveza.
Minsk je tražio od Moskve da ga snabdjeva naftom bez carine ne samo za domaće potrebe, već i za preradu u dvjema rafinerijama iz kojih se, međutim, derivati dobrim djelom izvoze na Zapad.