MOSKVA, Ruski eksperti upozoravaju da će dalje nametanje sankcija Rusiji, što SAD uporno zagovaraju, dovesti do ruskog kontra-udara, uz ocjenu da se Moskva, djelimično, već okrenula velikim tržištima Kine i Indije.
Republikanci u američkom Senatu predlažu da se “zamrznu” imovina i aktivi ruskih banaka “VTB” i “Sberbanke”, kao kompanija “Novatek” i “Gasprom”. Takva varijanta je, navodno, moguća, ako bi Rusija ušla na istok Ukrajine.
Amerikanci vjeruju da, ako ruske oligarhe ili banke “odsijeku” od finansijskog sistema SAD, Zapad može da postigne to da i evropski privatni sektor odbije da ima posla sa njima.
To, smatraju u Vašingtonu, može bolno da udari po Rusiji.
Ruski eksperti upozoravaju da bi Moskva, kao odgovor, mogla da blokira prodaju metala EU i SAD, pa bi se zapadna avijaciona i automobilska industrija našle u nezavidnoj situaciji.
“Boing” u narednih nekoliko godina planira da kupuje od Rusije titanijum u vrijednosti od 18 milijardi dolara. Slične planove imaju i “Erbas”, “Ford” i “Folksvagen”.
Rusiji nije posebno teško da preorijentiše svoj glavni ekonomski vektor u stranu Kine i Indije. Tim prije što je saradnja sa zemaljama Pacifičkog prstena odavno uspješna.
Jedan od upečatljivih primjera je sporazum o proizvodnji širokotrupnog daljnje magistralnog aviona udruženim snagama Rusije i Kine.
Prema ocjenama stručnjaka, zajednička razrada aviona treba da konkuriše avionima američke i evropske proizvodnje. Kina je zainteresovana za proizvodnju najmanje hiljadu aviona.
U perspektivi, Moskva i Peking namjeravaju da naprave zajedničko preduzeće koje će biti konkurent “Erbasu” i “Boingu”.
Predsjednik “Boinga” Denis Mulenburg je, na zahtjev SAD, odbio da učestvuje u Peterburškom ekonomskom forumu.
Poslovni i diplomatski krugovi iz Moskve poručili su mu da njegovo mjesto neće dugo biti prazno, jer nema nezamjenjivih partnera u biznisu, navodi Glas Rusije.