MOSKVA, Ruski naučnici otkrili su način da se struja skladišti u vidu toplotne energije, primjenom prirodnog materijala talkohlorita, navodi agencija “Informnauka”.
Struja se obično čuva u vidu hemijske energije, na primjer u baterijama lampi i mobilnih telefona i u automobilskim akumulatorima. Za kućne potrebe koriste se termički akumulatori, i u tom slučaju toplotna energija se čuva u termosima, grijalicama i pećima.
Imajući u vidu da bi čuvanje električne energije u termičkim akumulatorima bilo veoma korisno, naučnici ruskog Državnog univerziterta iz Petrozavodska su u saradnji sa privatnom energetskom kompanijom ovu ideju praktično primjenili, javljaju ruski mediji.
Naučnici su za akumulator toplote koristili prirodni talkohlorit, čija su nalazišta locirana u Finskoj i Kareliji. Ovaj mineral, koji se još zove i vatreni i grnčarski kamen, zbog visoke akumulacije toplote (2,5 puta veće od šamotne opeke) se koristi za proizvodnju ne samo opeke, već i lonaca i tiganja. Talkohlorid je nastao karbonizacijom vulkanskih stijena, zahvaljujući čemu i posjeduje takva neobična svojstva.
Naučnici univerziteta u Petrozavodsku kombinuju termičke akumulatore od talkohlorita sa eolskim izvorima energije. Eolska energija se za sada neracionalno koristi zbog promjenljive brzine vjetra. Pri velikoj brzini vjetra, a uz malu potrošnju energije, višak se koristi za balasni otpor, odakle se toplotna energije izbacuje u atmosferu.
Ukoliko bi se ta energija usmjerila na talkohlorit, koeficijent korisnog rada vjetrenjače bi se povećao za 40 odsto.
Sličan problem je prisutan i u atomskim centralama. U noćnom periodu potrošnja struje opada, a smanjiti proizvodnju u nuklearkama nije jednostvano, tako da je neophodna izgradnja “anti elektrana” – upumpavanje vode u vršne akumulacije kako bi danju ponovo mogla da se koristi za proizvodnju struje iz njenog slobodnog pada.
Za ovakve akumulacije potreban je veliki prostor, dok su termički akumulatori sasvim kompaktni. Rad naučnika iz Karelije podržava ruska Agencija za atomsku energiju (Rosatom), što je ukazuje da njihovi prijedlozi imaju dobru perspektivu i da će se uskoro električna energija skladišiti u “loncu” od talkohlorita.