BEOGRAD, Cijena ruskog gasa za Srbiju je između 20 i 30 dolara niža nego za druge države Evrope, izjavio je ministar rudarstva i prostornog planiranja Srbije Milan Bačević.
Jedino Rumunija ima niže cijene gasa od Srbije, ali ta zemlja iz sopstvene proizvodnje zadovoljava 60 odsto potreba i nema velike potrebe za uvozom, za razliku od Srbije koja ima samo 15 odsto potrebnih količina i mora da uvozi gas, dodao je ministar.
“U okviru ukupne uvozne cijene gasa iz Rusije, Srbija plaća troškove prolaza gasa kroz Mađarsku, između 25 i 40 dolara na 1.000 kubika. To podiže cijenu, a ne da nam Rusi prodaju skup gas”, rekao je ministar Bačević.
On je izrazio očekivanje da će Srbija poslije izgradnje Južnog toka imati mogućnost da još povoljnije kupuje gas iz Rusije.
“Gas će sigurno biti jeftiniji, nego što je sada, a taj energent je u ovom trenutku u Srbiji najjeftiniji, ako izuzmemo Rumuniju i Englesku, koja se snabdijeva iz Sjevernog mora,” dodao je Bačević.
Međudržavni sporazum između Srbije i Rusije koji, kako je istakao, možda nije najsrećnije formulisan, što često biva predmet uglavnom novinarskih spekulacija, daje Srbiji prednost u odnosu na mnoge druge evropske države, kada je u pitanju cijena gasa, koja je fiksna, ali i u pogledu garancija isporuka.
“Imamo gasa i u većim količinama od realnih potreba i za sve količine koje smo dogovorili sa Rusijom, a nismo potrošili, nikada nismo plaćali penale, kao sve ostale zemlje”, rekao je ministar i dodao da to treba da imaju u vidu kada je riječ o iznosu rudne rente na naftu i gas koju plaća Naftna industrija Srbije (NIS), a treba imati u vidu i druge benefite koje Srbija ima od tog sporazuma.
“Tačno je da je iznos rudne rente za NIS nizak i da je samo tri odsto prihoda od prodaje, da sam ja o tome odlučivao bila bi sedam ili osam odsto,” rekao je Bačević, podsjetivši da je “to zatečena priča” i da je to definisano za vrijeme mandata prethodne Vlade Srbije.
On je napomenuo da ne treba zaboraviti da je NIS najveći investitor i punilac srpskog budžeta i da su zadovoljni kako oni rade, istakavši da je NIS samo u pančevačku rafineriju uložio 550 miliona evra, a u naredne tri godine će u Srbiji investirati dodatnih 1,5 milijarde evra.
Međudržavni sporazum sa Rusijom će omogućiti i početak izgradnje gasovoda Južni tok, koji predstavlja najljepšu sliku dobre volje i dobrih odnosa Srbije i Rusije, rekao je Bačević, podsjetivši da će Srbija od tranzitnih taksi od gasovoda imati prihode između 500 i 600 miliona evra godišnje. Tanjug