NJUJORK, Na listi svjetskih multimilionera, sa imetkom većim od 100 miliona dolara, sve značajnije mjesto zauzima i Rusija. Dok prva trojka, SAD, Velika Britanija i Njemačka, sve teže zadržava sve pozicije, ruski bogataši, za godinu dana, skočili su za šest mjesta.
Rusija je jedna od lidera u svijetu po brzini uvećanja bogatstva u 2011, kao i po broju ultrabogatih ljudi, shodno nalazima američke grupacije “Boston konsalting” (BCG). Ultrabogati stanovnici planete i dalje uglavnom žive u Sjevernoj Americi i Evropi.
Prvu trojku lidera po broju multimilionera, sa ukupnim imetkom većim od 100 miliona dolara, predvode Sjedinjene Američke Države, na drugom mjestu je Velika Britanija, a za njom sljedi Njemačka.
“Trojci” je, međutim, sve teže da se održi na pijedestalu, budući da se zbog dužničke krize u razvijenim zemljama Zapada broj ultrabogataša ne uvećava, čak se u SAD smanjuje, navedeno je u najnovijem godišnjem izvještaju BCG o svjetskom bogatstvu.
Rusija je na toj listi zauzela četvrto mjesto, zabilježivši ogroman skok za godinu dana za šest mjesta odjednom, objavljeno je na internet strani Finmarket.ru. Po brzini povećanja bogatstva Rusija je takođe među liderima, pošto je zauzela drugo mjesto, odmah iza Indije.
Bogatstvo Rusa je prošle godine uvećano 21,4 odsto, na 1,3 biliona dolara, od čega više od 500 milijardi, odnosno blizu trećina tog bogatstva, pripada ultrabogatim domaćinstvima.
BCG je ukupno bogatstvo posmatrao kao sumu aktiva pod upravom fizičkih lica, a ispitivanjem su bile obuhvaćene 63 zemlje koje učestvuju sa 98 odsto u ukupnom svjetskom bruto domaćem proizvodu.
Stručnjaci BCG smatraju da će svjetski ultrabogataši, koji imaju dovoljno novca da ga daju na upravljanje bankarima i investicionim kompanijama, i dalje uvećavati svoj imetak, pri čemu će glavni pokretač rasta bogatstva sljedećih godina biti zemlje u naglom usponu.
Razvijene zemlje su tokom 2011. smanjila svoj udio u svjetskom bogatstvu za jedan odsto, dok su tržišta u usponu (istočna Azija bez Japana, Latinska Amerika, Bliski istok, Afrika) povećala za 10 procenata.
Bez obzira na ekonomske teškoće, dolarskih milionera u svijetu sve je više. Približno 40 odsto svjetskog bogatstva prošle godine je bilo koncentrisano u svega 0,9 odsto damćinstava, a broj domaćinstava-milionera je porastao na 12,6 miliona, sa 11 miliona u pretkriznoj 2008. godini.
Najveća koncentracija milionera je u Singapuru (17 odsto ukupnog broja stanovnika), Kataru (14,3 odsto), Kuvajtu (11,8 odsto) i Švicarskoj (9,5 odsto).
U velikim zemljama sa privredama u brzom usponu, glavnom pokretaču rasta svjetskog bogatstva tokom sljedećih godina, lični imetak će do 2016. rasti po godišnjoj stopi od 4-5 odsto i dostići 150 biliona dolara.
Od toga će 40 biliona pripadati ultrabogatašima u azijsko-tihookeanskom regionu (bez Japana), što je više nego u zapadnoj i istočnoj Evropi zajedno.
U Indiji i Narodnoj Republici Kini će u tom periodu prosječan godišnji tempo rasta ličnog bogatsva iznositi 19, odnosno 15 odsto, a u Rusiji 10 odsto, zahvaljujući čemu će obim bogatstva u toj zemlji dostići dva biliona dolara.
Za istočnu Evropu u cjelini, BCG prognozira prosječan godišnji rast bogatstva do 2016. od devet procenata, čime će udio tog regiona u svjetskom bogatstvu porasti sa 1,5 odsto, na 1,9 odsto. Tanjug