MOSKVA, Više ruskih investicionih banaka je u poslednjih mjesec dana objavilo da podiže zarade zaposlenim na predkrizni nivo, u nastojanju da izbjegnu “odliv mozgova” u konkurentske kompanije.
U ruskoj filijali “Dojče bank” zarade dijela zaposlenih su od 1. jula porasle za 15-20 odsto, prenosi ruski dnevni list “Komersant”, a povećanje je “pogodilo” najniže plaćene menadžere, kao i vicepredsjednike, direktore, upravnike.
“Dojče banka” je povećala, prema dobro upućenim izvorima, plate ne samo u ruskim filijalama već i u svim zemljama sa visokom stopom inflacije.
Ruska banka “Renesans kapital” je od 1. jula povećala zarade za 20-35 odsto, a u ruskoj filijali “Sitigrup” plate su uvećane za pet do 50 procenata.
Predstavnici “Sitigrup” preciziraju da je rast zarada povezan sa promjenom sistema bonusa i da se ukupna godišnja kompenzacija bankarskim stručnjacima neće menjati.
Ranije su javna glasila objavila da su zarade povećane u brojnim stranim kreditnim organizacijama, a posebno u investicionim podružnicama “Meril linč”, UBS, “Sitigrup”.
Početkom jula njujorški list “Vol Strit Džornel” je ukazivao, pozivajući se na prognoze analitičara, da će se zarade menadžera najvećih američkih banaka vratiti na predkrizni nivo već ove godine.
Kompanija “Goldman Saks” planira tako da u isplatu zarada usmjeri 20 milijardi dolara (po 700.000 dolara po zaposlenom), a “Morgan Stenli” 11-14 milijardi dolara (oko 340.000 dolara po zaposlenom).
Prema podacima na kraju prvog polugoddišta ove godine, evropske i američke banke su zbog krize izgubile oko 1,45 biliona dolara. Pri tom su ogromni bonusi rukovodiocima finansijskih organizacija izazvali kritiku zvaničnika u cijelom svijetu.
Tako je u Velikoj Britaniji predloženo da se bankari primoraju na objavljivanje visine zarade, a u SAD da se visina bonusa usaglašava sa vladom. Inicijativa američkih zvaničnika odnosi se samo na one banke koje su dobile pomoć iz federalnog budžeta. Agencije