SOČI, Centralna banka Rusije namjerava da obustavi mjere državne podrške bankarskom sistemu, koji sam može da izađe na kraj sa posljedicama finansijske krize, izjavio je prvi zamjenik predsjednika Centralne banke Aleksej Uljukajev.
On je na Međunarodnom bankarskom forumu u Sočiju rekao da “crni dani za ruske banke postaju jučerašnjica” i dodao da bankarski sistem posjeduje neophodne resurse za izlazak iz krize.
“Centralna banka stupa u aktivnu fazu obustave mjera državne podrške ruskog bankarskog sistema. Banke su u posljednje vrijeme sakupile prilično sredstava za rješavanje sopstvenih problema. Očekuje se da će njihovi kreditni portfelji na osnovu godišnjih rezultata skočiti za 10 odsto”, rekao je Uljukajev.
On je istakao da je u periodu međunarodne finansijske i ekonomske krize Centralna banka Rusije uvela čitav niz instrumenata koji omogućavaju bankama da očuvaju kapitalizaciju i da ispune svoje obaveze pred klijentima – prenosi “Glas Rusije”.
Uljukajev je, između ostalog, istakao da će Centralna banka postepeno prekidati refinansiranje komercijalnih banaka pod uzajamnu garanciju, te napustiti praksu finansijske podrške banaka pod zalog kredita izdatih preduzećima nosiocima sistema, među koje spadaju vodeće ruske korporacije kao što je “Gasprom” i RŽD.
Do kraja godine regulator namjerava da završi praksu kreditiranja bez garancija, pošto se zaduženost banaka na osnovu takvih kredita 2010. godine smanjila za 200 puta, što je još jedno svjedočanstvo prevladavanja krize.
Predsjednik Asocijacije regionalnih banaka Rusije i poslanik Državne dume Anatolij Aksakov kaže da se ruske banke danas nalaze u stabilnom položaju i posjeduju dovoljnu stabilnost, ali i da država ima širok spektar instrumenata za intervenisanje ako se jave nepredviđeni procesi u ekonomiji i finansijama.
Između ostalog, govoriti o konačnom izglađivanju situacije još je rano, jer svjetski finansijski sistem u koji je uklopljena Rusija za sada još nije dostigao stabilnost koja je postojala prije krize, prenosi “Glas Rusije”.