MOSKVA, Ruska rublja je pala na najniži nivo za četiri godine u odnosu na evro.
Zbog toga su ruski zvaničnici požurili da daju uvjeravanja da je nacionalna valuta stabilna i da nije u opasnosti.
Kao većina valuta zemalja u brzom razvoju, na čelu sa indijskom rupijom, rublja je, pod pritiskom tržišta koja su zabrinuta zbog američke monetarne politike, izgubila skoro 10 odsto vrijednosti u posljednjih šest mjeseci.
U četvrtak je kurs evra porastao na 44,33 rublje što je najviši nivo od 2009. Dolar je dostigao 33,24 rublje i približio svom maksimumu od početka jula.
Žvaničnik centralne banke Rusije Sergej Švetsov, relativizovao je to što se dešava.
“Rublja je dovoljno solidna i stabilna. Glasine o njenom slabljenju su dosta preuveličane”, rekao je on i dodao da se radi o fluktuacijama, i da se ide ka slobodnoj fluktuaciji rublje.
Po dnevniku Vedomosti, centralna banka je u julu na deviznom tržištu intervenisala da podrži domaću valutu sa 4,2 milijardi dolara i 374 miliona evra, što je najviše od oktobra 2011.
“Ne mislim da se radi o ozbiljnom padu vrijednosti, ne može se govoriti o slabljenju”, rekao je ruski ministar finansija Anton Siluanov.
Valute zemalja u brzom razvoju su u padu od kada je američka centralna banka (Fed) upozorila da će obustaviti mjere podrške privredi.
Ta podrška sastoji se u tome da se ubrizgaju velike sume novca na tržište, a investitori taj novac usmjere ka privredi zemalja u brzom razvoju gdje imaju veću dobit.
U danas objavljenom izvještaju s posljednjeg sastanka američkog Fed-a potvrđuje se da neki zvaničnici žele da uspore ritam ubrizgavanja novca. To znači da će investitori povući svoj novac iz zemalja u brzom razvoju i vratiti ga na američko tržište, tim prije što se privredna aktivnost u tim zemljama usporava.
Ruski privredni rast je u prvom semestru ove u odnosu na prvih šest mjeseci 2012. godine iznosio 1,4 odsto, i neki ekonomisti smatraju da je Rusija možda već ušla u recesiju.
Zbog toga analitičari smatraju da će rublja nastaviti da bude pod pritiskom.
Slabljenje rublje je osjetljivo pitanje u Rusiji jer je prije 15 godina, avgusta 1998, povlačenje kapitala sa azijskih tržišta i zatim iz Rusije, dovelo do toga da Rusija nije bila u mogućnosti da otplaćuje dugove i morala je da devalvira svoju valutu.
Moskva je međutim sada u boljem položaju jer ima devizne rezerve veće od 500 milijardi dolara. Beta