MOSKVA, Ekonomska kriza najzad je prinudila i ruske naftne kompanije da preispitaju svoju praksu i pokušaju da unaprijede organizaciju rada i optimizuju troškove.
U vrijeme rasta cijena nafte, broj zaposlenih u tim kompanijama je prekomerno povećavan, paralelno su rasli i bonusi i fondovi za premije, povećavan je broj korporativnih programa, navodi agencija Interfaks.
Sada će naftaši, međutim, morati da pribjegnu većoj štednji, što će se odraziti ne samo na velike projekte, već i na njihovu unutrašnju organizaciju – skresaće se rukovodeći timovi, obrazovni i slični programi, broj zaposlenih, pri čemu kompanije ne namjeravaju da smanjuju proizvodnju nafte i gasa.
Prema projektu razvoja energetskog sektora Rusije do 2030. godine, proizvodnja nafte u 2009. treba da dostigne 500 miliona tona, što je 10 miliona tona više nego ove godine.
Kompanija “Lukoil” je već saopštila da će iduće godine znatno smanjiti kapitalne troškove u odnosu na ovogodišnjih 15 milijardi dolara – na 5,1 do devet milijardi, zavisno od cijene nafte (45 do 80 dolara za barel).
“Lukoil” je već otpočeo sa smanjenjem troškova, uključujući ukidanje više od polovine radnih mjesta u glavnoj kancelariji njene kćerke-kompanije “Lukoil-Neftehim”, u kojoj je do sada bilo 250 zaposlenih.
“Rosnjeft” je, pak, već znatno smanjio finansiranje projekata informacione tehnologije. Zamjenik predsjednika kompanije Sergej Kudrjašov je nedavno izjavio da je “Rosnjeft” spreman da, u slučaju pooštravanja globalne finansijske krize, pokrene antikrizni program, uključujući odlaganje realizacije projekata koji neće uticati na prihod kompanije za kasniji rok.
Rusko-britanska naftna kompanija TNK-BP je već otpočela pripreme za otpuštanje radnika, uglavnom onih čija radna mjesta nisu direktno vezana za eksploataciju nafte. Kompanija, između ostalog, planira da zatvori predstavništva u nekim ruskim regionima.
TNK-BP, međutim, ne planira da otpušta radnike zaposlene u prioritetnim projektima proizvodnje nafte, mada se priprema na “smanjenje troškova za rukovodeće aparate” u kćerkama kompanijama, ali i u glavnoj moskovskoj kancelariji.
Vremenom bi broj stranaca u toj rusko-britanskoj kompaniji mogao biti “smanjen na minimum”, s obzirom da se na njihov rad u Moskvi troši mnogo novca.
Ruska gasna kompanija “Gasprom” je još u julu najavila smanjenje broja zaposlenih u centralnoj administraciji za 10 odsto. U toku je pravljenje spiska saradnika koji će biti otpušteni od 1. januara 2009.