NOVI SAD, Poslije više od pola vijeka u Srbiji se istražujuju nova nalazišta prirodnog gasa, i to u Vojvodini. Riječ je o nekonvencionalnom prirodnom gasu, čije zalihe su poznate odranije, ali nije bilo interesovanja da se detaljnije istraže i eksploatišu, dijelom jer je proizvodnja skuplja od one koja se tiče konvencionalnog gasa.
Srbija više od 60 godina eksploatiše prirodni gas u Vojvodini, ali se dosad nije ništa radilo po pitanju nekonvencionalnih zaliha ovog energenta. NIS je nedavno raspisao tender kako bi izabrao kompaniju za pravljenje pilot-bušotine za geološka istraživanja nekonvencionalnog gasa kako bi do 31. marta sljedeće godine saopštila procjenu zaliha i mogućnosti za eksploataciju.
Domaća kompanija, koju je kupio “Gasprom njeft”, u tenderskoj dokumenataciji je kao dva područja istraživanja navela sjeverni Banat, sjeverno od Kikinde duž granice sa Rumunijom, i dijelove južne Bačke, oko Srbobrana, Bečeja i srednjeg Banata.
„U područjima za istraživanje nalaze se značajna nalazišta konvencionalnog gasa i nafte. Najvažnija su naftno-gasno polje Kikinda, Kikinda varoš, Velebit, Mokrin, Elemir, zatim Turija sjeveri, Rusanda“, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
Aleksandar Kostić, sa Katedre sa ekonomsku geologiju Rudarsko-geološkog fakulteta, kaže da u nekonvencionalne resurse gasa prvenstveno spada zemni gas iz šejlova (shale gas) i gas iz slojeva uglja (coal-bed methane).
– Zna se gdje su izvori ovog gasa kod nas, tako da ne mora puno da se “istražuje”. Više je problem kako otpočeti proizvodnju koja je zahtjevnija – kaže Kostić. Blic