MOSKVA, Rusiji su potrebni novi model ekonomskog rasta i nova socijalna politika – sve mora da bude usmjereno na podršku ljudskom kapitalu i zadovoljavanju potreba kreativne klase, zaključak je analize Strategije 2020. koju su pripremili ruski eksperti.
Prema mišljenju stručnjaka, usmjerenost na novu politiku mora da obezbijedi takozvani budžetski manevar, odnosno smanjivanje neefikasnih troškova i povećanje finansiranja socijalne sfere.
Razmatranje nove Strategije počelo je ove nedjelje u odgovarajućim ministarstvima. Za sada je poznato samo reagovanje šefa Ministarstva ekonomskog razvoja – Elvira Nabiulina je podržala osnovne prijedloge eksperata, istakavši da neki detalji traže doradu. Taj dokument mora da postane glavni orijentir za djelatnost nove vlade, koja će biti formirana poslije inauguracije predsjednika.
Glavni korak države u ekonomskoj sferi, prema mišljenju analitičara, mora da postane radikalno smanjivanje njenog učešća u ekonomiji. Radi toga je neophodna potpuna privatizacija najvećih kompanija ili bar smanjenje udjela države na nivo blokirajućeg paketa dionica.
Što se tiče državnih korporacija, jedan njihov dio biće da obustave svoju djelatnost, a ostale čeka privatizacija. To je apsolutno logičan korak – istakao je rektor Ruske ekonomske škole Sergej Gurijev.
Država se pokazala kao neefikasni vlasnik. Čuda ne postoje: država ne može da se bavi biznisom, takva je situacija u svim zemljama. Ona ima svoju funkciju: mora da obezbijedi pravila igre.
Stručnjaci ističu još jednu važnu posljedicu takvog rješenja. Prelaz kompanija u privatne ruke mora da stimuliše modernizaciju proizvodnje.
Ruska ekonomija, da bi zadržala današnji položaj u svijetu i da bi se razvijala, mora da se ima rast od bar pet odsto godišnje. Poslije krize svijet se promijenio, te ekonomija Rusije, čak i uz skupu naftu, ne može da se brzo razvija.
Potreban rast mogu da obezbijede samo inovacije, koje stvara kreativna klasa – visokoobrazovani građani, čiji prihodi i socijalni položaj omogućavaju izbor modela radnog ponašanja i potrošnje.
Zato je potrebno preorijentisati prilaz socijalnoj politici: uzimati u obzir interese ne samo siromašnih grupa stanovnika, već i profesionalaca. Radi toga je potrebno učiniti konkurentnom zaradu u budžetskom segmentu: uvesti takozvani efikasni ugovor u cijeloj socijalnoj sferi, uključujući ljekare, predavače i djelatnike kulture.
Glavni zaključak eksperata jeste da je moguće postići te ciljeve putem dovođenja do logičkog kraja političkih reformi. Promjene, koje su inicirale vlasti, pretpostavljaju ne samo rast broja različitih stranaka.
Rusiji je neophodan ne samo rast, već kvalitetni rast ekonomije. Zemlja ne može da živi isključivo na račun izvoza sirovinskih resursa: to je osuđuje na stalno povećanje tehnološkog zaostajanja – navodi “Glas Rusije”.