MOSKVA, Ruski parlamentarci namjeravaju da zabrane upotrebu “nezavisnih“ virtuelnih valuta, odnosno, onih elektronskih valuta koje ne emituju države, već privatna lica.
Trenutno se radi na nacrtu zakona po kojem će se sva novčana plaćanja u Rusiji vršiti isključivo u nacionalnim i nadnacionalnim valutama – rubljama, dolarima, evrima… A za upotrebu privatnog “virtuelnog novca“ Ministarstvo finansija se sprema da uvede krivičnu odgovornost.
Zabrinutost vlasti zbog postojanja ovakvih valuta je prije svega izazvana rizikom zbog prevarantskih špekulacija, smatra stručnjak analitičke agencije Investcafe Mihail Kuzmin.
Rizik od korišćenja ovakvog novca se teško može prognozirati. Ne postoji neki konkretan centar njihovog emitovanja. Zbog toga su rizici od naglog variranja kursa vrlo veliki. Oni se trenutno ne mogu kontrolisati.
Osim toga, virtuelni novac je po svojoj prirodi orijentisan na anonimnost. To je prednost ovih valuta za one korisnike koji bi željeli da sačuvaju u tajnosti svoje podatke prilikom kupovine.
Međutim, upravo zbog toga finansijski organi teško mogu da ih kontrolišu. Zbog toga se mnoge zemlje, između ostalog i Rusija, plaše da će se uz pomoć elektronskog novca obavljati neki sumnjivi poslovi.
Virtuelne valute nigdje ne posjeduju formalni status zakonitog sredstva za plaćanje. Dakle, to što nacionalni finansijski organi nemaju kontrolu nad njima omogućava obavljanje nezakonitih operacija.
Pažnju ruskih zakonodavaca virtuelna valuta je izazvala zbog nedavnih finansijskih skandala vezanih za jednu od takvih valuta – bitcoina. Zato su bitcoini u nizu zemalja već zvanično zabranjeni.
Ali Kuzmin ne isključuje mogućnost da će u budućnosti biti usvojena jasna i transparentna pravila za “nezavisne“ valute i da će moći da se koriste ravnopravno s tradicionalnim novcem.
Zabrana bitcoina u Rusiji se sad ne može nazvati velikim problemom, jer je njegovo korišćenje ionako krajnje ograničeno. Ipak, ako ovakve valute postanu bezbijednije i njihov kurs se stabilizuje, vrlo je vjerovatno da će zabrana biti ukinuta. B92