MOSKVA, Rusija će kroz sedam godina, kada prorade gasovodi “Južni tok” i “Sjeverni tok”, evropskim potrošacima moći godišnje da isporuči oko 118 milijardi kubika prirodnog gasa, što je približno na nivou sadašnjeg kapaciteta ukrajinskog gasovoda, prenose moskovska glasila, komentarišući potpisivanje ugovora o izgradnji “Južnog toka” u Sočiju.
Predviđeno dupliranje kapaciteta “Južnog toka” na 64 milijarde kubnih metara gasa, sa ranije planiranih 31 miljardu omogućiće Rusiji da oko 50 odsto izvoza gasa koji sada ide kroz ukrajinsku teritoriju obavlja novim transportni pravcem.
Ruska strana do posljednjeg trenutka “tajila” dogovor sa Italijanima o drastičnom uvećanju propusne moći “Južnog toka”, što je, kako se naglašava, veoma “neprijatna vijest” za Ukrajinu sa kojom je Rusija početkom ove godine vodila oštar gasni spor.
Ruska glasila navode da će među dobitnicima zbog proširenja propusne moći “Južnog toka” svakako biti i Srbija za koju se kaže da je i “važna zemlja” u transportu ruskog gasa do evropskih kupaca.
Agencija Prajm – Tas izvještava, citirajući predsjednika Upravnog odbora “Gasproma” Alekseja Milera, da će gradnja “Južnog toka” koštati 8,6 milijardi dolara, dok neka druga moskovska glasila navode da cijena realizacije tog projekta neće biti niža od 25 milijardi dolara.
Miler je kazao novinarima, poslije potpisivanja ugovora o gradnji “Južnog toka” u Sočiju sa predstavnicima italijanske kompanije ENI i rukovodiocima nacionalnih gasnih kompanija iz Srbije, Grčke i Bugarske, da je osnovni cilj izgradnje dva nova međunarodna, magistralna, gasovoda obezbeđenje više transportnih mogućnosti u izvozu gasa na evropsko tržište.
U današnjim komentarima moskovskih elektronskih glasila i štampe se ukazuje i na izjavu ruskog premijera Vladimira Putina koji je nakon razgovora sa njegovim italijanskim kolegom Silvijem Berluskonijem predočio da njegova zemlja “nema ništa protiv” realizacije projekta aleterantivnog gasovoda “Nabuko” , za čiju gradnju se odlučno zalažu SAD i neke članice Evropske unije.
Putin je rekao da bi glavni problem u vezi sa funkcionisanjem “Nabuka” mogao biti u nedostatku osnovne sirovine – gasa – koji bi tim cjevodom trebalo da se iz srednje Azije isporučuje do evropskih potrošača.
Turkemenija, na koju se računa kao jednog od glavnih isporučilaca gasa za “Nabuko”, je sa Rusijom zaključila ugovor o isporuci svih količina gasa koje izvozi do 2025. godine, upozorio je Putin.
Predstavnik “Gasproma” je uoči skupa u Sočiju ocenio da je “Nabuko” politički a ne ekonomski projekt “koji prije svega zagovora američka administracija, iako energetske kompanije u SAD nisu nikad pokazivale zainteresovanost da učestvuju u takvom poslu.”