MOSKVA, Ruski naftni milijarder Leonid Fedun pozvao je zvaničnu Moskvu da se pridruži mjeri smanjenja proizvodnje Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), dok su najveće ruske naftne kompanije istovremeno smanjile plan izvoza za novembar za deset odsto, optužujući vladu da drži previsoku izvoznu carinu.
Fedun, koji je potpredsjednik i akcionar druge po veličini naftne kompanije i najvećeg privatnog proizvođača tog energenta u Rusiji – “Lukoila”, izjavio je u srijedu na konferenciji o investicijama u Moskvi da bi Rusija trebalo da se pridruži OPEK-u i da bi mogla da smanji proizvodnju i izvoz nafte za 300.000 do 400.000 barela na dan, prenosi Rojters.
“Pridruživanje OPEK-u bi bilo dobro za Rusiju. Vidimo da Rusija i OPEK počinju da sarađuju. Vjerujem da budućnost ruske industrije i stabilnost cijena nafte zavise od bliske saradnje sa OPEK-om”, naveo je Fedun.
Ta izjava predstavlja iznenađenje pošto su ruski zvaničnici, pa čak i Fedunov šef, odnosno izvršni direktor “Lukoila” Vagit Alekperov, izjavili početkom mjeseca da Rusija treba da energetsku politiku zadrži nezavisnom od OPEK-a.
Analitičar ruske brokerske firme “Trojka dijalog”, Valerij Nesterov, izjavio je kako sumnja da Fedunove reči znače da ruska vlada ozbiljno razmatra pridruživanje kartelu.
“Rusija i OPEK će morati da sarađuju u ovakvoj situaciji, ali to ne zahtjeva velike napore sa ruske strane, zato što proizvodnja nafte ionako pada”, naveo je Nesterov.
Izgleda da će ove godine ruska proizvodnja nafte pasti po prvi put u posljednjih deset godina, a već sad je jedan odsto niža nego na početku godine, ističe Rojters.
Dok se o mogućnom smanjenju proizvodnje još raspravlja, ruske firme su u srijedu iznenada odlučile da smanje ranije dogovoren obim izvoza u novembru za jednu desetinu, nakon što je vlada odbila da snizi carinu za izvoz nafte.
Izvori u naftnoj industriji su otkrili da će pet najvećih kompanija u tom sektoru u Rusiji: “Rosnjeft”, “Lukoil”, TNK-BP, “Surgut” i “Gaspromnjeft”, smanjiti izvoz “tečnog zlata” sledećeg mjeseca za najmanje milion tona, u odnosu na raniji plan od 11,5 miliona tona.