MOSKVA, Ogromna teritorija Rusije podijeljena je na 11 vremenskih zona i lideri, koji smatraju da je to previše, razmišljaju o smanjenju broja u cilju povećanja ekonomske efikasnosti.
Smanjenje broja vremenskih zona u Rusiji, koja zauzima devetinu svjetskog kopna, preporučio je i predsjednik Dmitrij Medvedev.
Od Kalinjingrada na krajnjem zapadu Rusije do Čukotke na krajem istoku 8.851 kilometar razdaljine podijeljen je na 11 zona. Tako je, kada u devet ujutru u Moskvi počinje radno vrijeme, na ruskom Dalekom istoku radni dan već završen jer je šest poslije podne.
Poređenja radi, SAD na 4.345 kilometara imaju samo četiri vremenske zone.
Prostranost Rusije izvor je nacionalnog ponosa, ali i koči ekonomski razvoj, ocijenio je Medvedev.
“Primjeri drugih zemalja, SAD i Kine, pokazuju šta je moguće postići s manjim vremenskim razlikama”, istakao je Medvedev u godišnjem obraćanju naciji i dodao da treba “ispitati mogućnost smanjenja broja vremenskih zona”.
Medvedev nije precizirao u kom obimu bi smanjenje bilo, ali je rektor Ekonomskog fakulteta u Vladivostoku Genadij Lazarev za RIA Novosti rekao da bi to vjerovatno značilo četiri zone – za Kalinjingrad, Moskvu, region Urala i ruski Daleki istok.
Uvođenje samo četiri zone smanjilo bi vremensku razliku između Moskve i Vladivostoka na četiri sa sedam časova, ali bi u tom slučaju Sunce stanovnicima grada na Pacifiku zalazilo prije tri sata poslije podne.
Neki već upozoravaju na mane smanjenja broja vremenskih zona. Geograf Arkadij Tiškov iz Ruske akademije nauka kazao je za moskovski radio Eho da je igranje s vremenom neprihvatljivo ako zdravstveni problemi ljudi zbog pomjeranja sata nadmaše ekonomske koristi.