MOSKVA, Izvršni direktor MMF-a Kristin Lagard upozorila je Rusiju da ne podlegne samozadovoljstvu, s obzirom na budžetske krize u članicama evrozone.
Rusija se s ponosom hvali da su njeni budžetski deficit i javni dug daleko manji nego u većini članica Evropske unije i da je u poziciji da zajedno sa drugim velikim ekonomijama, kao što je Kina, čak i pomogne evrozoni da ispliva iz teškoća.
Lagardova je poslije sastanka sa predsjednikom Rusije Dmitrijem Medvedevom, tokom svoje prve posjete nekoj zemlji van EU od stupanja na čelo MMF u maju ove godine, rekla da je Rusija “preživjela”, ali da mora da sredi svoju fiskalnu situaciju i riješi problem prevelike zavisnosti od izvoza energenata.
“Rusija je preživjela mnoge krize…, ali i dalje postoje neki značajni faktori ranjivosti”, rekla je Lagardova u govoru studentima na Državnom univerzitetu ministarstva finansija u Moskvi.
Ona je ukazala da su ti faktori povezani, između ostalog, sa mogućim naglim sniženjem cijena nafte i ponovo upozorila da Rusija treba da diversifikuje svoju ekonomiju i smanji zavisnost od izvoza nafte i prirodnog gasa, prenijele su agencije.
Lagardova je takođe ukazala da je ključni prioritet Rusije da unaprijedi fiskalnu politiku i upozorila na pretjeranu potrošnju pred parlamentarne izbore kasnije ove godine i predsjedničke u 2012.
“Ono što je Rusiji potrebno je veći, održiviji rast”, predočila je ona i dodala da “računa na Rusiju i nastavljanje njene uloge mosta između Evrope i Azije”.
Medvedev je na početku susreta sa Lagardovom rekao da je voljan da razgovara o pitanjima, vezanim za globalnu ekonomiju i o rezultatima prošlonedjeljnog samita lidera Grupe 20 najrazvijenijih ekonomija svijeta i privreda u naglom usponu (G20).
Medvedev je više puta ukazivao da najveće svjetske zemlje u usponu, kao što su Rusija, Brazil, Kina i Indija, treba da imaju veću ulogu u MMF i da te zemlje treba da u toj instituciji budu predstavljene proporcionalno jačini svojih ekonomija.
Lagardova će poslije razgovora u Rusiji posjetiti Kinu i Japan. Sve te tri zemlje su izrazile zainteresovanost da pruže finansijsku pomoć evrozoni pod nadgledanjem MMF.
Moskva, koja želi da ojača svoju ulogu u MMF, ukazala je ranije da je spremna da doprinese uvećanju fonda EU za spasavanje finansijski oslabljenih članica, posredstvom te međunarodne finansijske institucije. Kremlj je saopštio da bi ruski doprinos o kojem se pregovara sa MMF mogao biti ograničen na 10 milijardi dolara. Radi poređenja, Kina je iznijela mogućnost učešća sa 100 milijardi dolara u Evropskom fondu za finansijsku stabilnost (EFSF). Tanjug