MOSKVA, Sjedinjene Američke Države su nekada bile najveći svjetski izvoznik pšenice, ali im lidersku poziciju polako preuzimaju Rusija i Kanada, javlja Raša tudej.
Razlog za gubitak vodeće pozicije su jak dolar, stagnacija prinosa, rastuća konkurencija i klimatske promjene, dodaje RT.
Prema ocjenama analitičara, američki izvoz pšenice bi u sezoni koja se završava 31. maja mogao pasti za 9,3 odsto, na 21,1 milion metričkih tona, što je najniži nivo od 1972. godine.
“Više nećemo biti lider u količini izvezene pšenice”, izjavio je predsjednik američke Asocijacije proizvođača pšenice Alan Trejsi za njujoršku agenciju “Blumberg”, dodajući da je jedina nada za SAD povećanje globalne trgovine pšenicom.
Gotovo 40 odsto američkih usjeva odlazi u izvoz, prema podacima američkog ministarstva poljoprivrede.
Budući da američka pšenica više nije lider na globalnim tržištima, američki poljoprivrednici se, kako navodi RT, sve više okreću uzgoju kukuruza i soje.
Rusija je trenutno najveći svjetski izvoznik pšenice, i ima monopol na tržištu Bliskog istoka, dodaje RT.
Rusija će ove godine požnjeti 62,5 miliona metričkih tona pšenice, što je najveća količina za osam godina, prema podacima moskovskog Instituta za poljoprivredne tržišne studije (IKAR).
Bogatija žetva u Rusiji bi mogla nadoknaditi pad proizvodnje u Ukrajini od devet odsto, na 7,2 miliona tona. Tanjug