MOSKVA, Sedamdeset odsto anketiranih smatra da Rusija ne treba da pravi nikakve ustupke za ublažavanje ili ukidanje sankcija.
Prema istraživanju Levada centra, varijantu “tražiti kompromis i činiti ustupke kako bismo se oslobodili sankcija” podržava 20 odsto ispitanika.
Sociolozi komentarišu da sankcije predstavljaju problem za trećinu građana, ali da to ne utiče na popularnost predsjednika Vladimira Putina, koja stalno raste i nedavno je dostigla rekordnih 89 odsto.
Konstantan je i veliki procenat anketiranih koji smatraju da Rusija treba da nastavi sa dosadašnjom politikom u pogledu jugoistoka Ukrajine.
Natalija Zorkaja, rukovodilac Odjeljenja socijalno-političkih istraživanja Levada centra, navodi da je, ipak, 60 odsto ispitanika zabrinuto za budućnost.
“Narod je povjerio predsjedniku `pravo na razmišljanje`, jer je do sada opravdao njihova očekivanja. Tokom godina materijalno blagostanje bilo je u porastu, a dobili smo i nove, odnosno stare teritorije”, navodi rukovodilac Političke grupe stručnjaka Konstantin Kalačov.
Tako se ispostavilo da sankcije, čiji je cilj bio da “poljuljaju” povjerenje građana Rusije u Putinovu politiku, za sada, izazivaju suprotnu reakciju, odnosno “zbijaju redove” oko nacionalnog lidera.
Stručnjaci i analitičari slažu se da problem sankcija narod doživljava isključivo kao cijenu koju Rusija plaća za nacionalno dostojanstvo.
Pri tome treba imati u vidu da obični građani Rusije ne pate zbog sankcija, nego zbog ruskih kontrasankcija EU, koje su smanjile količinu robe sa Zapada.