MOSKVA, Rusija bi uskoro od izvoza energenata mogla da zarađuje milijardu dolara na dan, što će značiti više sredstava za socijalne programe, ali i dodatni inflatorni pritisak, saopštila je ruska brokerska kuća “Ural sib” (UralSib).
U izveštaju te kompanije se takođe navodi da bi visoka zarada od izvoza energenata mogla da navede rusku vladu da smanji poreze kojima je opterećena naftna industrija, kako bi na taj način podstakla rast proizvodnje tog energenta, prenio je Rojters.
Ove nedelje je ruska nafta tipa “ural” dostigla rekordnu cijenu od 100 dolara za barel, a ako ona poraste na 107,5 dolara, ruski profit od izvoza sirove nafte, naftnih derivata i gasa će dostići milijardu dolara dnevno, navodi se u izveštaju “Ural siba”.
Glavni strateg te firme Kris Vifer (Chris Weafer), međutim, upozorava da takav razvoj događaja može imati i negativne posljedice. “Skupa nafta i veća državna potrošnja su visoko inflatorne, kao i povećani priliv sredstava iz spekulativnih razloga, što utiče na rast vrijednosti rublje u odnosu na dolar i smanjuje konkurentnost ruske privrede”, kaže on.
Prošlog mjeseca je, prvi u devet godina, dolar pao ispod 24 rublje, što rusku robu u inostranstvu čini skupljom. Vlada ima za cilj da inflacija ove godine bude do 8,5 odsto, ali mnogi analitičari očekuju da će ta stopa biti premašena. Tako je lani zabilježena inflacija od 11,9 odsto, mnogo viša od cilja vlade.
Budžet za 2008. je baziran na cijeni nafte “ural” od 65 dolara za barel, a gotovo 70 odsto prihoda od izvoza ostvaruju sektori nafte i gasa. Međutim, ako cijene “crnog zlata” ostanu na rekordnom nivou, sigurno će biti premašena granica od 70 odsto, kaže Vifer. To bi moglo da navede državu da poveća finansiranje socijalnih programa, što će povećati inflatorni pritisak.
S druge strane, visoke cijene energenata će pomoći Rusiji da se oslobodi straha od smanjenja suficita tekućeg plaćanja i da diže manje kredita na međunarodnom tržištu, pošto će sredstava za tu namjenu biti i “kod kuće”.