MOSKVA, U Rusiji nema socijalnih preduslova da se poveća starosna granica za odlazak u penziju, izjavio je zamjenik ministra zdravstva i socijalnog razvoja Jurij Voronjin.
“O podizanju starosne granice moći ćemo da razmišljamo kada počne da funkcioniše demografski program predsjednika zemlje, predviđen za period od 2020-2025. godine, koji je usmjeren na produžavanje životnog vijeka”, rekao je Voronjin, prenosi agencija Itar Tas.
“Razmotrićemo ovaj problem tek kada uspijemo da produžimo životni vijek naših građana na preko 70 godina, što ne znači i obavezno donošenje odluke”, precizirao je Voronjin.
On je ocijenio da eksperti koji govore da je povećanje starosne granice jedini način da se postigne finansijska stabilnost Penzionog fonda nisu baš dobro upoznati sa ruskim penzionim zakonom.
“Povećanje starosne granice za odlazak u penziju za naš sistem nije instrument čije je aktiviranje neophodno radi postizanja finansijske stabilnosti”, naglasio je zamjenik ruskog ministara za zdravstvo i socijalni razvoj.
Ističući da postoje pragmatičniji i socijalno prihvatlljiviji instrumenti koji podrazumjevaju specifičnan razvoj ruskog penzionog sistema, Voronjin je dodao da je prioritetan zadatak reforma u oblasti prijevremenog penzionisanja.
U Rusiji postoji “nasljeđe sovjetske prošlosti”, tako da 25 odsto ukupnog broja penzionera čine ljudi u prijevremenoj penziji, ili sa povećanim iznosima penzije ostvarenim na ime uslova rada.
Fond za ove penzije bi trebalo da se popunjava putem samoisplativosti i dodatnim doprinosima poslodavaca, kako ne bi predstavljao teret za penzioni sistem u cjelini i penzionere koji nemaju takve povlastice. To je kako je naglasio Voronjin, “najefikasniji mehanizam stabilizacije penzionog sistema”.