“Ako Rusija ne odustane od upotrebe dolara kao valute plaćanja, stalno ćemo biti Amerikancima ‘na udici'”, upozoravao je još ranije zamjenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Tada se govorilo i da bi eliminisanje dolara bila jedna od kontramera na sankcije SAD Moskvi.
I dok Vašington nije uveo sankcije Rusiji, u Moskvi su govorili da bi bilo dobro da se sa velikim partnerima, kao što su Kina i ostale zemlje članice BRIKS, pređe na plaćanje i trgovinski obračun u njihovim valutama umjesto da bude u dolarima. Ali to nije nimalo lako i zbog toga ni sa jednom zemljom dosad nisu napustili trgovinske obračune u dolarima ili evrima.
Osim toga, Rusi i dalje veći dio budžeta pune prodajom nafte i gasa, a dolar je osnovno sredstvo plaćanja u tom biznisu. Na to je čak skrenuo pažnju i Vladimir Putin. On je ocijenio da se Rusija prethodnih decenija ponašala “pomalo naivno”, nadajući se da će se poštovati deklarisani principi u oblasti svjetske trgovine.
“Ali mi sada vidimo da se pravila Svetske trgovinske organizacije krše sve vreme, uvode se ograničenja, koja se nazivaju sankcije, iz političkih razloga. Štaviše, uvode se stalno nove sankcije, kako bi sebi obezbedili konkurentske prednosti”, dodao je ruski predsednik.
“Naftom se na berzi trguje u dolarima i naravno da mi razmišljamo o tome šta treba uraditi da se oslobodimo ovog tereta. Pomažu nam i naši partneri, nametanjem svih tih ograničenja, nezakonitih ograničenja, kršeći principe svetske trgovine, jer ceo svet vidi da je monopol dolara nepouzdan, opasan za mnoge regione”, upozorio je Putin.
On je napomenuo da zbog toga što se naftom trguje u dolarima direktno odustajanje od njega trenutno nije moguće. Rusija će nastaviti da diversifikuje svoje zlatne rezerve, smanjujući udeo u američkoj valuti.
Ruski analitičari ojcenjuju da su to neophodne mjere, jer Rusija mora biti spremna za nove režime sankcija, a takođe smatraju i da će to će pomoći jačanju ruske nacionalne valute.
Borba protiv “monopola dolara” je postala veoma aktivna u svijetu. Primjer za to je i Venecuela, koja je još jesenas najavila odbacivanje američkog dolara i prelazak na tzv. “valutnu korpu”, koja će uključiti kineski juan, rusku rublju, indijski rupi i evro. Tim mjerama venecuelanske vlasti daju odgovor na sankcije SAD i pokušavaju da se oslobode ekonomskog pritiska. Sputnjik