MOSKVA – Rusija nalazi načine da izbjegne sankcije uvedene zbog rata u Ukrajini tako što uvozi automobile, uključujući i luksuzne marke, kroz bivše države Sovjetskog Saveza, tvrdi Skaj njuz.
Iako je zvanični izvoz britanskih automobila u Rusiju pao na nulu 2022. godine, podjednako je porastao izvoz u njene komšijske države, posebno u Azerbejdžan.
Izvoz britanskih automobila u tu državu je porastao za 1.860 odsto u odnosu na period prije rata, pa je je 2023. godine Britanija izvezla Azerbejdžanu automobile u vrijednosti od 273 miliona funti, što je suma slična vrednosti godišnjeg uvoza automobila u Rusiju prije rata, od 330 miliona funti godišnje.
Izvoz Britanije u Azerbejdžan naglo je porastao u istom periodu kada je naglo porastao izvoz automobila iz Azerbejdžana u Rusiju.
Iz Skaj njuza ističu da ovi podaci, prikupljeni iz britanske glavne institucije za oporezivanje HMRC, ne dokazuju direktno da britanski automobili završavaju u Rusiji, ali i da je vlada Britanije zabrinuta zbog ove “sive zone”.
S druge strane, britanska motorna lobi grupa SMMT je navela da proizvođači u potpunosti posluju u skladu sa aktuelnim sankcijama.
“Očigledno postoje veoma bliske ekonomske veze između mjesta poput Azerbejdžana, Jermenije i Rusije, koje sede u istoj ekonomskoj zoni. I zaista, kada vaša roba dospje u tu zonu, izgubljena je vaša mogućnost da je dalje pratite”, rekao je direktor Centra za finansijske zločine i studije bezbednosti Tom Kiting.
Iz kompanije Rols-Rojs, čiji je vlasnik BMW, napomenuli su da prodajom njihovih automobila rukovodi nezavisna globalna mreža dilera koji imaju obavezu da posluju u skladu sa nacionalnim i međunarodnim zakonima.
“Ako je bilo koji novi Rols-Rojsov automobil uvezen u Rusiju od februara 2022. godine, to je učinjeno bez našeg znanja i podrške”, kazali su iz te kompanije.
Iako ne postoje direktni dokazi, napomenuli su iz Skaj njuza, neobično je to što je Azerbejdžan, kao država od 10 miliona stanovnika i sa BDP-om sličnim Gani, počeo da uvozi iz Britanije više od Austrije, Portugala i Švedske.
Dodaje se da je i ranije pokazano da su i druge komšijske države Rusije, poput Kirgistana i Jermenije, naglo povećale izvoz u tu državu od 2022. godine. B92/Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Naravno da i Britanci i svi ostali želče da izvoze svoju luksuznu robu svugdje. Važno je da ne ide ona roba koja je stvarno dobra za Ruse i koja će im mnogo pomoći u ostvarivanju ratnih ciljeva.
Puna podrska rezimu sankcija! Ni jedan Jaguar ili Rols Rojs da ne ide Rusima! Treba zatvoriti sve te svercerske kanale. Nek Rusi voze ladu i BYD (kineski proizvodjac el. auta)!
Ha, ja!