MOSKVA, Ukoliko se ruski visoki činovnici do sada nisu odrekli bankarskih računa i imovine u inostranstvu, prema zakonu biće smijenjeni sa funkcije.
To se odnosi na poslanike oba doma parlamenta, članove vlade, predsjedničke administraciju, funkcionere federalnih organa, Centralne banke i šefove državnih korporacija.
U Rusiji je danas istekao rok od tri mjeseca tokom kojeg su visoki činovnici morali da se opredjele da li će se odreći funkcija ili bankarskih računa i imovine u inostranstvu, uključujući i onu koja se vodi na članove njihove porodice.
Ruski mediji su međutim ukazivali da je teško izračunati koliko funkcionera je obuhvaćeno tim zakonom koji je popularno nazvan zakon o “nacionalizaciji elite”, kao i da je teško prebrojati bankarske račune u inostranstvu koje su otvorili činovnici.
Ruski Forbs (Forbes) je naveo da je na spisku najbogatijih ljudi 23 činovnika i poslanika među kojima jedan ministar, deset poslanika i četiri senatora. Komersant međutim piše da je riječ o 39 poslanika.
Itar-Tas navodi da do sada niko iz administracije predsjednika države i vlade nije dao otkaz zbog navedenog zakona. Što se tiče gornjeg doma, Savjeta federacije, svi senatori koji nisu želeli da se odreknu imovine u inostranstvu već su napustili svoje fotelje.
Medju onima koji su se opredjelili za račune u inostranstvu je i sada već bivši predsjednik parlamenta Čukotke Roman Abramovič. Šef agencije Rosnano Anatolij Čubajs odlučio je, međutim, da proda sve akcije stranih kompanija i prebacio je novac u ruske banke.
Kako se navodi u saopštenju Rosnana, Čubajs je to učinio u skladu sa politikom Rusije u pravcu “većeg investiranja u rusku ekonomiju i stimulisanja finansijskih instrumenata Rusije”.
Predsjednica Savjeta federacije Valentina Matvijenko izjavila je danas da u tom tijelu nije ostao nijedan senatora koji se bavio biznisom u inostranstvu.
“Naši parlamentarci treba da pokažu primjer patriotizma i zakon ih na to usmjerava. Sredstva treba da se drže na ruskim, a ne na stranim bankarskim računima kako bi radila za rusku ekonomiju”, rekla je ona.
Stručnjaci, međutim, smatraju da je najveći problem u realizaciji zakona otkrivanje, odnosno praćenje stranih računa.
Prema pisanju dnevnika Komersant, u Kremlju su svjesni da postoje “rupe” u zakonu koje činovnicima omogućavaju da izbjegnu odgovornost, i najavljuju da će problematične prijave o imovini u inostranstvu biti provjeravane. Beta