BEOGRAD, U Njemačku je izvezena roba vrijedna 424,3 miliona evra, a uvoz iz Rusije vredio je 834,9 miliona. U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri, poslije Njemačke, bile su Italija sa 337,6 miliona dolara i Bosna i Hercegovina (BiH) sa 333,7 miliona.
Njemačka i Italija su pri vrhu i liste zemalja iz kojih najviše uvozimo – na drugom mjestu, iza Rusije je Njemačka sa 649 miliona dolara a sljedi Italija sa 518,3 miliona.
Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Zemlje članice Evropske unije (EU) čine više od polovine ukupne razmjene.
Drugi po važnosti partner Srbije su zemlje potpisnice sporazuma o zoni slobodne trgovine u Centralnoj Evropi (CEFTA), sa kojima je ostvaren suficit u razmjeni od 364,7 miliona dolara, rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda, kao i izvoza gvožđa i čelika.
Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama – Crnom Gorom, BiH i Makedonijom.
Od ostalih zemalja, u prva četiri mjeseca, ističe se i suficit sa Rumunijom i Slovačkom.
Najveći deficit javlja se u trgovini sa Rusijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa, a potom i sa Kinom, Mađarskom, Njemačkom.
Prema odsjecima Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije, u izvozu najveće učešće imali su žitarice i proizvodi od njih sa 295 miliona dolara, električne mašine i aparati – 249 miliona, obojeni metali – 226 miliona, gvožđe i čelik – 166 miliona i odevni predmeti i pribor za odjevanje – 153 miliona.
Prvih pet odsjeka sa najvećim učešćem u uvozu su nafta i naftni derivati sa 570 miliona, prirodni gas – 544 miliona, drumska vozila – 306 miliona dolara, električne mašine i aparati – 265 miliona i medicinski i farmaceutski proizvodi – 211 miliona.
Odsjek nerazvrstana roba, u koji se sada uključuje i roba na carinskom skladištu, ima učešće u ukupnom uvozu od 6,4 odsto. Tanjug